Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Putin nie uratuje Grecji
Rosja przygotowała szereg propozycji, które mogą zakończyć embargo na grecką żywność - poinformował w środę Aleksiej Uliukajew, rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego.

Grecja byłaby pierwszym krajem UE wyłączonym z rosyjskiego żywnościowego embarga. Według zapowiedzi Uliukajewa w podobny sposób mogą zostać wyróżnione również Cypr i Węgry, których rządy są podobnie przychylne Rosji jak ekipa rządząca Grecją.


Grecki premier Aleksis Cipras rozmawiał w środę z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wcześniej pojawiły się przecieki, że Rosja może zaoferować Grecji wsparcie finansowe (choćby w postaci zakupów greckich bonów skarbowych) i obniżkę cen gazu, ale do zamknięcia tego wydania „Parkietu" się nie potwierdziły.

 

Putin mówił na wspólnej konferencji prasowej z Ciprasem dość ogólnie o zwiększeniu wymiany gospodarczej między Rosją i Grecją. Rosja jest jednym z głównych partnerów handlowych Grecji. W 2014 r. rosyjski eksport do Grecji wyniósł 4,8 mld euro, z czego większość przypadła na gaz oraz inne surowce energetyczne. Grecki eksport do Rosji sięgnął zaś 356,9 mln euro (o 12 proc. mniej niż w 2013 r.), z czego 178 mln euro przypadło na owoce. Jeśli dojdzie do zniesienia sankcji na grecką żywność, można się spodziewać, że ta wymiana mocno wzrośnie - wiele firm z innych krajów UE będzie wykorzystywało Grecję jako pośrednika w omijaniu rosyjskiego embarga, podobnie, jak robią to teraz w przypadku Serbii czy Białorusi.


(Więcej w: Parkiet 9.04.2015)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij