Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowa rządowa agencja wesprze polski eksport
Rząd powoła Polską Agencję Handlu i Inwestycji z budżetem sięgającym docelowo nawet 200 mln zł - przekazali w Krynicy szefowie resortu rozwoju i PFR.

Nowa instytucja powstanie na bazie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ma nie tylko ściągać wartościowe inwestycje do Polski, ale też promować polskie inwestycje i polski eksport za granicą.

O powołaniu jednej instytucji mającej nie tylko ściągać do Polski inwestycje, ale też pomagać zwiększać polskie inwestycje i eksport za granicą, mówi się od lat. Jednak do tej pory kompetencje w tej sprawie były rozmyte. Wspieraniem polskich firm zajmowało się wiele instytucji, przy czym żadna nie robiła tego kompleksowo i nie miała odpowiedniego budżetu, żeby poważnie myśleć o wsparciu polskiej ekspansji zagranicznej. Obecny budżet PAIiIZ sięga ledwie 12 mln zł.

Jak podaje resort rozwoju, budżet nowej agencji ma sięgnąć 100 mln zł w 2017 r. i nawet 200 mln zł w 2018 r. Polska Agencja Handlu i Inwestycji ma działać pod Polskim Funduszem Rozwoju, podobnie jak Bank Gospodarstwa Krajowego czy Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Działania tych instytucji ma koordynować Ministerstwo Rozwoju.

Nowa agencja ma m.in ściągać wartościowe projekty inwestycyjne do Polski, organizować zagraniczne misje gospodarcze i targi, oferować przedsiębiorcom strategie wejścia firm na zagraniczne rynki a także  dokonywać weryfikacji kontrahentów zagranicznych. Będzie odpowiedzialna za zarządzanie instrumentami finansowymi przeznaczonymi na działania proeksportowe i inwestycyjne przedsiębiorców.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że niemal 80 procent  polskiego eksportu jest kierowane do krajów Unii Europejskiej. - Po to, żeby eksport stał się naszą prawdziwą husarią ekonomiczną, musimy też podbić cały świat. Musimy umieć lokować nasze produkty, nasze usługi w pozostałych miejscach na całym świecie - stwierdził w Krynicy wicepremier Morawiecki. Podkreślił, że nowy model wsparcia eksportu jest "jednym z absolutnie kluczowych elementów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Jego zdaniem pomoże on stworzyć nowe perspektywy osiągania większych zysków nie tylko dla dużych firm - czempionów międzynarodowych, ale też dla tych małych i średnich.

Resort rozwoju podkreśla, że nowy model wsparcia eksportu został przygotowany na podstawie konsultacji z przedsiębiorcami.

PFPZ/pap/GW/iar/Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij