Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Słabe zbiory kukurydzy?
GUS ocenia, że zbiory kukurydzy w tym roku będą na poziomie 4,1 mln ton. Mniej optymistycznie do sprawy podchodzi Polski Związek Producentów Kukurydzy. Jego dane wskazują na 3,5 mln ton, ze względu na niekorzystną pogodę pod koniec lata - pisze Polska Agencja Prasowa.

Kukurydzę uprawia się na tzw. kiszonkę, czyli paszę, głównie wykorzystywaną w karmieniu bydła, oraz na ziarno, które jest stosowane w paszach dla drobiu i trzody. W 2015 r. kukurydza na kiszonkę zajmowała 670 tys. ha, a na ziarno - na 555 tys. ha.

 

W tym roku, według szacunków Polskiego Związku Producentów Kukurydzy (PZPK), uprawa kukurydzy zajmuje 1 mln 130 tys. hektarów, z tego 600 tys. na kiszonkę, a 530 - na ziarno - poinformował  prezes tej organizacji prof. Tadeusz Michalski. Dlatego jego zdaniem, dane GUS są zbyt optymistyczne  gdyż w od połowy sierpnia i we wrześniu część plantacji przyschła na skutek małych opadów deszczu. Oznacza to wymierne straty w uprawie, dlatego zbiory w tym roku mogą być na poziomie 3,5 mln ton. Natomiast lepsza będzie jakość ziarna - dodał. W ocenie Michalskiego produkcja na poziomie 3,5 mln ton jest "optymalna" dla polskiej gospodarki.

 

Szef PZPK zwrócił też uwagę, że o wielkości zasiewów tej uprawy będą decydowały ceny kukurydzy. Obecnie na świecie jest jej dużo i ceny spadają. Widać to także na polskim rynku, gdzie kukurydza potaniała do 550 zł za tonę. Dalszy spadek ceny będzie oznaczał zmniejszenia uprawy i zwiększenie importu ziarna.

 

Michalski poinformował, że przy cenie 550 zł/t, (a prognozuje się jej spadek do 500 zł/t), i plonie 60 ton z ha, wliczając nawet dopłatę bezpośrednią, produkcja kukurydzy będzie nieopłacalna. Koszty jednego hektara kukurydzy oszacowano na 6 tys. zł. Natomiast w ubiegłym roku, przy średnim plonie 80 dt/ha i cenie 630 zł/t, uprawa przyniosła zyski rolnikom.

 

Uprawą kukurydzy w Polsce zajmuje się ok. 200 tys. gospodarstw, a średnia powierzchnia uprawy to 6-8 hektarów.

 

Produkcja kukurydzy na świecie zapowiada się w tym roku rekordowo, szacuje się ją na ok. 1 mld ton. To oznacza, że wzrosną  też zapasy - do 200 mln ton.

 

PFPZ/pap/ksemDodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij