Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Żaden składnik nie zastąpi cukru w świątecznych ciastach
Cukry mogą stanowić istotną część zróżnicowanej diety jeśli są spożywane z umiarem. Dlatego producenci żywności są zobowiązani do szczegółowego informowania o zawartości cukru w swoich produktach. Warto pamiętać, że w przygotowaniu tradycyjnych, świątecznych wypieków cukier nie zawsze daje się zastąpić - to wnioski z przedświątecznej konferencji prasowej zorganizowanej przez PFPŻ ZP i Polbisco.

W polskiej tradycji podczas Świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie na polskich stołach goszczą różnego rodzaju słodkości. Występujący w nich cukier i jego rola w diecie cieszy się wzrastającym zainteresowaniem opinii publicznej.


Jak podkreśliła prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego cukry są naturalnie występującymi w przyrodzie składnikami pokarmowymi.


- Wszystkie rośliny, z których produkuje się środki spożywcze, w tym owoce, warzywa czy zboża, zawierają naturalnie występujące cukry. Cukry są również naturalnie obecne w mleku i jego przetworach oraz w miodzie. Zarówno cukry proste, jak i złożone są głównym i najłatwiej dostępnym źródłem energii, służącym do utrzymywania stałej temperatury ciała, pracy narządów wewnętrznych oraz do wysiłku fizycznego. Co istotne, glukoza jest pokarmem dla naszego mózgu. Właśnie dlatego minimalna ilość węglowodanów niezbędnych dla organizmu człowieka jest zdeterminowana przez zapotrzebowanie komórek mózgowych na glukozę.


Prof. Wawer podkreślała również, że cukry, tak jak każdy inny składnik odżywczy czy produkt żywnościowy, mogą stanowić część zróżnicowanej diety, gdy spożywane są z umiarem i zgodnie z indywidualnymi potrzebami fizjologicznymi człowieka.


Aleksandra Frączek, wiceprezes Federacji Konsumentów przedstawiła obowiązujące regulacje prawne dotyczące znakowania produktów żywnościowych. Jak podkreśliła dzisiejszy konsument na etykiecie produktu znajdzie pełną informację o jego składzie i  wartości odżywczej.


- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa żywnościowego informacje o zawartości cukrów w produktach żywnościowych są obowiązkowo zamieszczane w oznakowaniu tych produktów, zarówno w wykazie składników produktu, jak i w tabeli wartości odżywczej. Powyższy wymóg dotyczy całkowitej zawartości ww. składnika, tzn. nie tylko ilości dodanej w recepturze, ale również naturalnej zawartości tych składników pochodzących z surowców użytych do produkcji - dodała.


Michał Iwaniuk, mistrz cukiernictwa oraz szef cukierni i czekoladziarni Czekolada Cafe w Airport Hotel Okęcie opowiedział o polskich bożonarodzeniowych tradycjach cukierniczych  oraz aktualnych trendach świątecznych.


- Bez cukrów nie przygotujemy wspaniałych świątecznych pierników, makowców, serników, lukrów czy pomad. Nadają one produktom nie tylko wspaniały smak, ale pozwalają także uzyskać odpowiednią konsystencję i barwę produktu.  Żaden inny pojedynczy składnik nie jest w stanie zastąpić cukrów w zakresie wszystkich ich funkcji pełnionych w produkcie - podsumował.



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij