Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ograniczenie ilości marnowanej żywności – rezolucja Parlamentu Europejskiego
Posłowie Parlamentu Europejskiego proponują działania, które mają doprowadzić do stanu, że w 2030 roku ilość marnowanej żywności w UE, czyli 88 mln ton rocznie, zmniejszy się o połowę.

Ma to nastąpić poprzez ograniczenie restrykcji odnoszących się do darowizn żywności oraz do rozwiania wątpliwości dotyczących oznaczeń daty minimalnej trwałości i terminu przydatności do spożycia.


Rezolucję przyjęto w głosowaniu we wtorek 16 maja 2017 r. 623 głosami za, przy 33 głosach przeciw i 20 wstrzymujących się od głosu.


Posłowie wzywają państwa członkowskie UE do przyjęcia środków umożliwiających zmniejszenie ilości marnowanej żywności o 30% do 2025 roku i o 50% do 2030 roku (w porównaniu do 2014). Jest to cel wprowadzony przez Parlament do przepisów dotyczących odpadów, przyjętych w marcu b.r.


W rezolucji wskazano, że władze krajowe oraz zaangażowane strony powinny lepiej edukować konsumentów i pomóc im w zrozumieniu oznaczeń daty minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed końcem”) i terminu przydatności do spożycia („należy spożyć do"), z naciskiem na fakt, że można jeść produkty po upłynięciu daty minimalnej trwałości.


Posłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej o zbadanie powiązania między oznaczeniem daty a zapobieganiem marnowaniu żywności.


Ułatwianie darowizn żywności


Komisja Europejska powinna również zaproponować zmiany w dyrektywie o VAT, w celu autoryzacji zwolnienia darowizn żywności z VAT, dodano w tekście.

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) powinien być użyty do finansowania infrastruktury magazynowania i transportu darowanej żywności.


Źródło: Parlament Europejski


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij