Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
USA największym dostawcą soi do Europy; import do UE wzrósł o 100%
Według najnowszych danych opublikowanych przez Komisję Europejską import nasion soi do UE ze Stanów Zjednoczonych wzrósł o 100% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Obecnie ponad dwie trzecie nasion soi importowanych do Unii Europejskiej pochodzi z USA.

Stany Zjednoczone stały się głównym dostawcą tego towaru do Europy. Ich udział w rynku wynosi 69%, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku (od lipca do końca listopada 2017 r.) sięgał 38%. Wielkość importu UE z tego kierunku wynosiła wówczas 1 868 652 ton, obecnie natomiast import soi z USA do UE osiągnął poziom 3 722 860 ton. Oznacza to również, że UE jest obecnie zdecydowanie największym odbiorcą eksportu soi z USA (27%); na kolejnych miejscach są Argentyna i Meksyk (po 10%).


W następstwie wspólnego oświadczenia UE i USA złożonego 25 lipca br. przez przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera i prezydenta Donalda Trumpa Komisja Europejska regularnie publikuje dane dotyczące importu soi do UE. Obie strony uzgodniły zwiększenie wymiany handlowej w kilku obszarach i w odniesieniu do kilku produktów, między innymi nasion soi.


Komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan powiedział: Ze względu na różnorodne inne czynniki rynkowe i klimatyczne europejska produkcja roślin wysokobiałkowych nie jest na tyle duża, aby zaspokoić rosnący popyt. Jeśli chodzi o soję, UE jest w stanie sama zaspokoić jedynie 5% swoich potrzeb. A zatem, choć badamy możliwości rozwoju unijnego potencjału produkcji białek roślinnych, będziemy nadal importować nasiona soi od naszych partnerów, w tym Stanów Zjednoczonych, które są obecnie naszym głównym dostawcą. 


Sprawozdanie zawiera następujące informacje:

  • W porównaniu z pierwszymi 22 tygodniami roku gospodarczego 2017 (od lipca do połowy listopada) przywóz nasion soi do UE ze Stanów Zjednoczonych wzrósł o 100% i wyniósł 3 722 860 ton.
  • Udział USA w łącznym przywozie nasion soi do UE wynosi obecnie 69%; w tym samym okresie ubiegłego roku wynosił 38%. Stany Zjednoczone plasują się zatem daleko przed Brazylią (25%) – drugim głównym dostawcą UE – a następnie Kanadą (2%), Paragwajem (1%) i Urugwajem (1%).

Kontekst


UE importuje rocznie około 14 mln ton nasion soi. Są one przeznaczane na paszę dla zwierząt, w tym kurcząt, świń i bydła, w której stanowią źródło białka. Z nasion soi produkuje się również mleko sojowe. Nasiona soi z USA stanowią bardzo atrakcyjną opcję paszową dla europejskich importerów i użytkowników ze względu na ich konkurencyjne ceny.


Dane zawarte w opublikowanym sprawozdaniu na temat nasion soi pochodzą z Unijnego Centrum Monitorowania Rynku Upraw, które Komisja Europejska uruchomiła w lipcu 2017 r. i którego zadaniem jest prezentacja danych rynkowych i krótkoterminowych analiz w celu zapewnienia większej przejrzystości. 


Więcej informacji: 


Źródło: KE.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij