Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Podsumowanie posiedzenia Senackiej Komisji ds. Budzetu i Finansów Publicznych
W dniu 20.02.2020 r. miało miejsce posiedzenie Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów Publicznych, w trakcie którego została podjęta dyskusja nt. projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych dyskutowała o skutkach finansowych wprowadzenia opłaty od napojów słodzonych oraz tzw. "małpek" przez ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. 


Zdaniem wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, nie ma mowy o żadnym podatku, tylko o opłacie. "Tutaj nie mamy do czynienia z podatkiem, bo dla projektów podatkowych są zarezerwowane szczególne tryby. Tutaj wprowadzamy opłatę, której celem jest ograniczenie spożycia cukru. Jest ono nadmierne, więc zasadne jest stosowanie instrumentów także fiskalnych w celu ograniczenia tego spożycia" - powiedział. 


Mimo jego wyjaśnień, uczestniczący w posiedzeniu Komisji przedstawiciele producentów, przedsiębiorców i związków zawodowych byli zdania, że jest to faktycznie podatek, bez względu na to, jak się to obciążenie nazywa. "Jakkolwiek byśmy tego nie nazwali, to jeżeli krowę nazwiemy koniem, to nadal to będzie krowa. Dla przedsiębiorców to jest podatek" - mówił Andrzej Gantner z PFPŻ ZP.

 

Więcej informacji: https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,12498,prace-w-komisjach-senackich-20-lutego-2020-r-.html


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij