Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wspólny apel ZPPM, PFPŻ ZP i POHiD ws. wyłączenia opakowań po produktach mleczarskich z zakresu przedmiotowego projektu ustawy wdrażającej system kaucyjny
odzyskanie materiału do recyklingu zanieczyszczonego biologicznie aktywnymi resztkami mleka i jego przetworów będzie nie tylko drogie, ale w znaczącej części niemożliwe.

Warszawa, 15 lutego 2022 r.

Pan Jacek Ozdoba
Sekretarz Stanu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa

 

APEL W SPRAWIE
zmiany projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami
opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach

 

Szanowny Panie Ministrze,
w imieniu członków Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz Związku Polskich Przetwórców Mleka zwracamy się do Pana Ministra z apelem o wyłączenie opakowań po produktach mleczarskich z zakresu przedmiotowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach.

Stworzenie wygodnego dla konsumentów, a jednocześnie bezpiecznego pod względem sanitarnym i higienicznym, systemu zbiórki i przechowywania opakowań po aktywnych biologicznie produktach mlecznych byłoby niezwykle trudne i kosztowne. Zwracamy uwagę, że obecnie funkcjonujące systemy depozytowe w Unii Europejskiej zasadniczo wykluczają butelki po produktach mleczarskich z zakresu systemu kaucyjnego.

Opakowania po produktach mleczarskich są zbierane z sukcesem w ramach zbiórki pojemnikowej (selektywna zbiórka). Trudno nam wyobrazić sobie sytuację, w której konsumenci, zamiast korzystać ze zbiórki selektywnej, będą trzymać przez wiele dni opakowania po mleku i jego przetworach w swoich domach. Może to skutecznie zniechęcić do segregacji ww. opakowań.

Chcielibyśmy podkreślić, że odzyskanie materiału do recyklingu zanieczyszczonego biologicznie aktywnymi resztkami mleka i jego przetworów będzie nie tylko drogie, ale w znaczącej części niemożliwe. Dlatego wyłączenie spod działania systemu kaucyjnego butelek po produktach mlecznych może paradoksalnie znacząco przyczynić się do zwiększenia ilości zbieranych opakowań po innych produktach oraz poprawić jakość odzyskiwanego materiału do ponownego wykorzystania.

Liczymy, że Pan Minister przyczyni się do naszego apelu i spowoduje wyłączenie opakowań po produktach mleczarskich z projektowanej ustawy.

Z wyrazami szacunku,

Marcin Hydzik              Andrzej Gantner         Renata Juszkiewicz

Prezes Zarządu ZPPM    Wiceprezes Zarządu PFPŻ ZP    Prezes Zarządu POHiD 
Stanowisko ZPPM PFPZ POHID_2022.02.15

                                                                                 

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij