Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W Belwederze: o sytuacji na rynkach rolnych
Podczas posiedzenia dyskutowano o sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych, z uwzględnieniem ekonomicznych konsekwencji wojny w Ukrainie dla producentów rolnych.

Podczas posiedzenia dyskutowano o tym, jak wojna na Ukrainie wpłynie na sytuację w polskim rolnictwie i szerzej – gospodarce Europy. W pierwszej części spotkania przedstawione zostały prezentacje ekspertów. Prelegenci omówili w swoich wystąpieniach ekonomiczne skutki wojny na Ukrainie, odnosząc je także do aspektów społeczno–gospodarczych i geopolitycznych. Szczególną uwagę zwracano na strategiczne konsekwencje konfliktu dla sytuacji żywnościowej nie tylko Polski, lecz także w skali międzynarodowej(zarówno europejskiej, jak i globalnej).


Analizowano, w jaki sposób wojna już wpłynęła i jak będzie wpływać w dalszym horyzoncie czasowym na uprawy, siewy i żniwa na Ukrainie oraz jak w konsekwencji zmienił się światowy rynek eksportu towarów rolnych. Jak zgodnie podkreślali uczestnicy spotkania - niezwykle istotny jest dialog władz państwa ze środowiskiem rolniczym oraz podjęcie skutecznych i natychmiastowych działań, mających na celu wsparcie polskich rolników w obliczu aktualnej sytuacji. Wiele miejsca w dyskusji poświęcono kwestii wzrostu zapotrzebowania na żywność, w związku ze schronieniem, jakie zostało udzielone przez Polskę tak licznym uchodźcom z Ukrainy.


W tym kontekście akcentowano także konieczność podniesienia na forum Unii Europejskiej zagadnień związanych z właściwym uszeregowaniem priorytetów politycznych w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę i udzielenia adekwatnego wsparcia państwu polskiemu, które z oczywistych względów wzięło na siebie ciężar pomocy humanitarnej dla dotkniętego wojną narodu ukraińskiego. Uczestnicy posiedzenia zwracali także uwagę na konieczność wypracowania w przestrzeni europejskiej nowych strategii działania m.in. w dziedzinie ekologii, uwzględniających uwarunkowania produkcji żywności w obecnej sytuacji. W tym kontekście Rada uważa, że Komisja Europejska powinna doprowadzić do wstrzymania wprowadzania założeń Europejskiego Zielonego Ładu, którego skutkiem jest nieuchronne zmniejszenie produkcji żywności w UE.


Konieczne jest ponowne przeanalizowanie i korekta celów Zielonego Ładu, a co za tym idzie również wprowadzenie istotnych zmian w Krajowych Planach Strategicznych tak, by wzmocnić konkurencyjność rolnictwa europejskiego i zwiększyć produkcję żywności na potrzeby własnych konsumentów, uciekinierów i mieszkańców Ukrainy oraz głodujących na świecie.


W podsumowaniu posiedzenia, Przewodniczący Rady Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że wojna na Ukrainie będzie miała znaczący wpływ na polskie rolnictwo, w związku z czym - jednym z priorytetów polityki państwowej powinno być nowe podejście do kwestii bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Jedną z konkluzji spotkania było bowiem stwierdzenie, że rolnictwo - w obliczu trwającego za naszą wschodnią granicą konfliktu zbrojnego - ma w istocie znaczenie podobnie strategiczne, jak sektor obronności.


Źrodło: MRiRW, Prezydent.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij