Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ustawy o SUP, ROP i systemie kaucyjnym są ze sobą bezwzględnie powiązane
Ustawy o SUP, ROP i systemie kaucyjnym są ze sobą bezwzględnie powiązane - podkreślił Andrzej Gantner, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny PFPŻ ZP w trakcie debaty Europejskiego Kongresu Gospodarczego „Gospodarka obiegu zamkniętego”.

Andrzej Gantner, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców wskazał, że jeśli w ustawach o SUP, ROP i systemie kaucyjnym nie będzie mechanizmu kompensacji opłat, to może to skutkować potrójnym opodatkowaniem producenta za to samo opakowanie. W ten sposób stworzylibyśmy najdroższy w całej Europie system gospodarki odpadami opakowaniowymi, zniechęcający do podejmowania wyzwania tworzenia i efektywnego funkcjonowania systemu kaucyjnego – zauważył.

 

Wiceprezes PFPŻ ZP powiedział, że przy opracowywaniu pakietu ustaw nie należy się śpieszyć, gdyż jest on jednym z najważniejszych w polskiej legislacji pod kątem środowiskowym, gospodarczym i konsumenckim, a pogłębienie analiz wpływu zarówno na ceny produktów, jak i racjonaliści ekonomiczną oraz efektywność środowiskową jest niezbędne.

 

- To bardzo ważne rozwiązania, które jeśli będą źle wdrożone, spowodują potężne koszty – dodał Andrzej Gantner. Jak ocenił, źle wdrożony ROP będzie bardzo kosztowny, dlatego trzeba połączyć efektywność środowiskową z racjonalizacją kosztów.

 

Nagranie z debaty dostępne jest na stronie Kongresu: https://www.eecpoland.eu/2022/pl/panel/4983.html#retransmisja


Andrzej Gantner

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij