Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rozmowy ministra Waldemara Budy z unijnymi komisarzami
Działania przeciwdziałające wysokim cenom energii elektrycznej i gazu, skutki gospodarcze i handlowe wojny na Ukrainie, nowe inicjatywy legislacyjne UE – to główne zagadnienia poruszane przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę podczas dzisiejszej wizyty w Brukseli. Szef MRiT spotkał się z komisarzami Vestager, Dombrovskis, Breton i Gentiloni.

Podczas spotkania z M. Vestager (wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej ds. Europy na miarę ery cyfrowej) minister Waldemar Buda podkreślił, że liczy na szybkie zatwierdzenie przez Komisję Europejską polskich programów pomocowych dla przedsiębiorstw energochłonnych.

– Konsekwentnie wprowadzamy rozwiązania i mechanizmy wpływające na obniżenie cen energii elektrycznej i gazu. Zdajemy sobie sprawę z wagi problemu i konsekwencji dla obywateli, w tym dla przedsiębiorców i dla gospodarki – podkreślił minister Buda.

Dodał, że Polska na początku września przedstawiła propozycje działań obniżających ceny energii w UE. To m.in. ustanowienie limitu na ceny gazu importowanego do UE, rozwiązania prowadzące do zbliżenia cen energii elektrycznej do kosztów jej wytwarzania, ograniczenia cen uprawnień do emisji ETS, które bardzo mocno wpływają na ceny energii, a tym samym na sytuację przemysłu.

– Stoimy na stanowisku, że finalne rozwiązania KE powinny być zestawem środków, z których państwa wybiorę najbardziej optymalne dla siebie – wskazał szef MRiT.

Z kolei z wiceprzewodniczącym KE, komisarzem ds. handlu V. Dombrovkis minister Buda rozmawiał przede wszystkim o skutkach gospodarczych i handlowych wojny na Ukrainie oraz o relacjach na linii UE-USA, które w obecnej sytuacji geopolitycznej, powinny być priorytetem. Tematem rozmów była również sytuacja sektora stalowego.

Z komisarzem ds. rynku wewnętrznego T. Bretonem minister Buda rozmawiał o skutkach gwałtownie rosnących cen energii dla przemysłu, a także o wpływie nowych inicjatyw legislacyjnych UE na przedsiębiorstwa.

– Przedsiębiorcy jeszcze nie wyszli z jednego kryzysu związanego z pandemią COVID-19, a już mierzą się z poważnymi skutkami agresji Rosji na Ukrainę oraz kryzysu na rynku energią. Tym bardziej nowe inicjatywy legislacyjne Komisji powinny być jak najmniej obciążające dla przedsiębiorców – zaznaczył minister.

Minister Buda przekazał także komisarzowi Bretonowi oficjalne wystąpienie w związku ze zgłaszanymi przez branżę RTV obawami dotyczącymi nowych wymogów w zakresie limitów wskaźnika efektywności energetycznej dla trybu włączania monitorów BK i MikroLED, które mają obowiązywać od 1 marca 2023 r.

Z komisarzem ds. gospodarki P. Gentiloni minister Buda rozmawiał o bieżącym Semestrze Europejskim oraz jego kształcie w przyszłości, a także o REPowerEU.

– Polska co do zasady zgadza się z założeniami REPowerEU. Natomiast wszelkie działania muszą być dostosowane do obecnych zdolności konkretnych państw. Ponadto plan w niedostatecznym stopniu porusza kwestię energetyki jądrowej – powiedział szef MRiT.

Źródło: MRiT


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij