Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny energii: Posłowie chcą działań UE skoncentrowanych na pomocy najsłabszym
Parlament wyraził swoją opinię na temat środków nadzwyczajnych mających na celu złagodzenie presji szybko rosnących cen energii na europejskie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

Rosyjska wojna napastnicza przeciwko Ukrainie i wykorzystywanie zysków ze sprzedaży paliw kopalnych do UE w celu jej prowadzenia dramatycznie pogłębiły już istniejącą niestabilność na rynku energii i doprowadziły do wzrostu cen energii i kryzysu kosztów utrzymania stwierdzili posłowie w przyjętej w środę rezolucji. Posłowie podkreślili, że konsumenci, których nie stać na rachunki za energię, nie powinni mieć odciętych dostaw oraz, że należy unikać eksmisji gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji, które nie są w stanie opłacić rachunków i kosztów wynajmu. Konsumenci powinni być lepiej chronieni przed zawieszeniem lub wycofaniem przez dostawców ich umów o stałej stawce, jak również przed wygórowanymi opłatami wstępnymi za gaz i energię elektryczną


Posłowie uważają, że wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowych środków nadzwyczajnych, a państwa członkowskie muszą dołożyć wszelkich starań, ab działać wspólnie i solidarnie. Nalegają oni również, aby wszystkie inicjatywy przyjęte na poziomie UE były w pełni zgodne z celami klimatycznymi Unii Europejskiej w perspektywie długoterminowej.

Potrzebna jest bezprecedensowa solidarność oraz jedność wśród państw członkowskich, zamiast dzielących je jednostronnych działań.


Wezwanie do wprowadzenia podatku od nadzwyczajnych zysków oraz właściwego limitu cenowego na import przez gazociągi

Firmy, które skorzystały z nadzwyczajnych zysków, muszą przyczynić się do złagodzenia negatywnych skutków kryzysu, twierdzą posłowie. Dlatego z zadowoleniem przyjęli oni porozumienie Rady w sprawie ustanowienia limitu dochodów z tzw. technologii inframarginalnych wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej, takich jak odnawialne źródła energii, energia jądrowa lub węgiel brunatny.


Posłowie ostrzegają, że niektóre z największych firm energetycznych mogą nie być zobowiązane do płacenia składek solidarnościowych i wzywają do zmiany tych zobowiązań, aby zapobiec unikaniu opodatkowania. Posłowie domagają się również, aby Komisja oceniła, jaka powinna być odpowiednia marża zysku i podjęła dalsze kroki w kierunku wprowadzenia podatku od nadzwyczajnych zysków dla firm energetycznych, które nadmiernie skorzystały z kryzysu energetycznego.

Parlament wzywa Komisję do zaproponowania właściwego limitu cenowego na import gazu rurociągami, głównie z Rosji, i zauważa, że unijne narzędzia wspólnego zakupu gazu powinny zostać ulepszone, aby obniżyć cenę importu.

Nadzwyczajne zyski powinny przynosić korzyści konsumentom i przedsiębiorstwom

Z przychodów z nadzwyczajnych zysków powinni korzystać konsumenci i przedsiębiorstwa, w szczególności gospodarstwa domowe i MŚP znajdujące się w trudnej sytuacji. Powinny temu towarzyszyć masowe innowacje i inwestycje w energię odnawialną, efektywność energetyczną i infrastrukturę, raczej niż zachęty dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw do zużywania większej ilości dotowanej energii.


Parlament jest gotowy przeanalizować każdą propozycję reformy rynku energii elektrycznej, upewniając się, że daje ona właściwy sygnał cenowy, aby inwestować w dekarbonizację, pozwolić obywatelom i przemysłowi korzystać z bezpiecznej, przystępnej cenowo i czystej energii, jednocześnie rozwiązując problem nieproporcjonalnych zysków. Zdaniem posłów Komisja powinna przeanalizować oddzielenie cen energii elektrycznej od cen gazu.


Posłowie wzywają również Komisję do dokładnego przyjrzenia się działaniom podmiotów finansowych, które przyczyniły się do zmienności cen węgla oraz podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie wpływu kapitału spekulacyjnego na unijny rynek uprawnień do emisji CO2.


Posłowie ponawiają także apel o natychmiastowe i pełne embargo na import rosyjskiej ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu oraz o całkowitą rezygnację z budowy Nord Stream 1 i 2.


Źródło: PE.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij