Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
„Trzymaj Formę!” po raz XVI
Główny Inspektorat Sanitarny i Polska Federacja Producentów Żywności już po raz XVI organizują Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”. To wyjątkowy projekt, który kształtuje prozdrowotne nawyki wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin i zachęca do brania odpowiedzialności za własne zdrowie.

„Trzymaj Formę!” wraz z rodziną

Program „Trzymaj Formę!” ma kształtować dobre nawyki żywieniowe i promować aktywność fizyczną. Treść programu została opracowana z udziałem ekspertów i oparta jest na  najnowszych badaniach nad zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną. Bezpośrednimi odbiorcami programu są uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. Działania programowe kierowane są również do rodziców, ponieważ to oni wywierają decydujący wpływ na wzorce zachowań swoich dzieci.

Strona internetowa i aplikacja „Trzymaj Formę!” to źródło informacji i porad dla młodzieży i rodziców, a także źródło inspiracji dla nauczycieli. Przypomina m.in. o zasadach zdrowego żywienia i zasadach komponowania posiłków. Podpowiada, jak poprawić codzienne nawyki, żeby pozytywnie wpłynąć na własne zdrowie. Wskazuje też na potrzebę i umiejętność czytania etykiet, właściwe przechowywanie żywności, a także podpowiada, jak nie marnować jedzenia.

W świecie, w którym coraz więcej czasu spędzamy w rzeczywistości wirtualnej, wspólna aktywność fizyczna może być wspaniałym sposobem spędzania czasu dla całej rodziny. Choć o zaletach sportu wiemy bardzo wiele, wciąż spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej – w szkole, w pracy, przed telewizorem i komputerem. Program „Trzymaj Formę!” przypomina o korzyściach płynących z regularnej aktywności i podpowiada, jak rodzice mogą spędzić wartościowy czas z dziećmi.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że jeśli obecne trendy utrzymają się, to do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5 roku życia z nadmierną masą ciała. W Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia. W Europie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się. Dlatego edukacja zdrowotna dotycząca właściwych wyborów żywieniowych i odpowiedniej aktywności fizycznej to klucz do wzmacniania zdrowia publicznego.

Udział szkół

W poprzedniej edycji programu wzięło udział 3 155 szkół podstawowych, obejmując działaniami edukacyjnymi 334 981 uczniów. W 94% placówek szkolnych o programie byli informowani rodzice, którzy w większości aktywnie włączali się w realizację programu.

Rejestracja do programu już trwa. Jeśli chcesz, żeby szkoła Twojego dziecka dołączyła do programu, skontaktuj się z nauczycielami i zachęć ich do sprawdzenia informacji na stronie „Trzymaj Formę!”.

Jeśli jesteś nauczycielem i chcesz dołączyć do programu wraz ze swoją szkołą, wypełnij formularz rejestracyjny do 20 listopada.

Konkurs

Zapraszamy także do udziału w konkursie „Trzymaj Formę!”, który towarzyszy programowi. W programie mogą wziąć udział uczniowie klas VI, VII i VIII szkół podstawowych, którzy są zainteresowani zdobyciem i pogłębianiem wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia.

Konkurs skierowany jest zarówno do szkół, które uczestniczą w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”, jak i do tych placówek, które nie realizują programu.

Szkoły, które chcą uczestniczyć w konkursie, mogą się rejestrować online na stronie konkursuRejestracja szkół i uczniów potrwa do 23 grudnia

Szczegółowe informacje o konkursie.

Szczegółowe informacje o programie „Trzymaj Formę!”


729x308

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij