Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Najlepsi z najlepszych na Narodowym. Finał Konkursu o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”
Spośród ponad 6 tysięcy uczestników tegorocznej edycji Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”, 19 najlepszych przystąpiło do Finału Konkursu. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 14 czerwca 2023 r. na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Do finału konkursu zakwalifikowało się 19 uczniów, wyłonionych spośród ponad 6 tysięcy uczestników, zgłoszonych przez 785 szkół. Finaliści zmierzyli się z niełatwymi pytaniami z zakresu zasad zdrowego stylu życia przygotowanymi przez ekspertów z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie. Najlepsze wyniki, a zarazem status laureatów osiągnęli:

·       1. miejsce Hanna Sylwia Derela,

·       2. miejsce Natalia Jakubczyk,

·       3. miejsce Oskar Kuźmik


IMG_2736m


Program „Trzymaj Formę!” realizowany jest już od 16 lat. Współorganizują go Główny Inspektorat Sanitarny, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Fundację Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie oraz 16 Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Program skierowany jest do uczniów klas V-VIII w szkołach podstawowych, a jego cel to edukacja i trwałe kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Program „Trzymaj Formę!” realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekty tworzone przez uczniów służą promocji aktywności fizycznej, uczą zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania, z uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Taka konstrukcja programu, dająca dużą swobodę wyboru sposobu jego realizacji, umożliwia uczniom poszukiwanie i realizowanie własnych pomysłów prozdrowotnych. Nowa edycja programu wprowadza dodatkowe treści programowe dotyczące odpowiedzialnych zakupów, segregacji odpadów i niemarnowania żywności.

 

- Wszystkim uczestnikom, a szczególnie finalistom i laureatom, gratuluję ogromnej wiedzy i wytrwałości! Program „Trzymaj Formę!” pozostaje naszym sztandarowym programem edukacyjnym. Dlatego staramy uaktualniać jego podstawę programową zgodnie z rekomendacjami ekspertów i coraz bardziej korzystać z nowoczesnych narzędzi, atrakcyjnych dla młodzieży - mówi Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz., wręczając nagrody laureatom i finalistom.

 

- Wśród uwarunkowań zjawiska nadwagi i otyłości niewątpliwie istotny jest styl życia współczesnych społeczeństw, w ramach którego obok zachowań żywieniowych, kluczowa jest aktywność fizyczna, a także świadomość konsumentów w zakresie indywidualnej odpowiedzialności za swoje zdrowie. Długofalowa i systemowa edukacja w zakresie promocji zdrowego stylu życia skierowana do dzieci i młodzieży jest skutecznym sposobem na zahamowanie niekorzystnych trendów w rozwoju niezakaźnych chorób cywilizacyjnych i poprawę stanu zdrowia społeczeństw. W tym kontekście niezwykle cieszy duże zainteresowanie konkursem i wysoki poziom wiedzy laureatów, którym pragnę serdecznie pogratulować! Jednocześnie na uznanie zasługuje modelowa współpraca w ramach programu, którego realizacja możliwa jest dzięki wsparciu szerokiego grona interesariuszy – organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, szkół z zaangażowaną kadrą nauczycielską, ekspertów SGGW w Warszawie, a także producentów żywności – powiedział Andrzej Gantner, wiceprezes Zarządu PFPŻ ZP.


IMG_2743m

„Trzymaj Formę!” jest jednym z największych w Europie programów dedykowanych właściwej diecie i aktywności fizycznej wśród uczniów. Ważnym elementem realizacji Programu „Trzymaj Formę!” jest zaangażowanie rodziców, ponieważ to oni bezpośrednio kształtują środowisko dziecka, od najmłodszych lat wpływając na zachowania, zwyczaje i postawy swoich pociech. Organizatorzy mają nadzieję, że promocja zdrowego stylu życia dotrze do całych rodzin, a korzystne nawyki żywieniowe i zdrowotne utrwalą się nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych.

 

IMG_2747m


Patronami honorowymi Programu są: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Zdrowia, zaś patronami Programu: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie, Federacja Konsumentów oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

 

Więcej informacji na: http://www.trzymajforme.pl/
Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij