Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rezolucja WHO/WHA o przyspieszeniu wysiłków na rzecz wzbogacania żywności w mikroskładniki odżywcze
WHO przyjęła rezolucję w sprawie przyspieszenia prac nad wzbogacaniem żywności w mikroskładniki odżywcze.

Rezolucja wzywa państwa członkowskie WHO do podejmowania decyzji w sprawie wzbogacania żywności mikroelementami i/lub suplementacji oraz do rozważenia sposobów wzmocnienia mechanizmów finansowania i monitorowania.

 

WHO zauważa, że częścią rozwiązania jest fortyfikacja żywności na dużą skalę (LSFF). Dodając niezbędne witaminy i minerały do podstawowych produktów spożywczych i przypraw, takich jak mąka pszenna i kukurydziana, ryż, olej kuchenny i sól, zgodnie z krajowymi wzorcami konsumpcji i niedoborami, kraje mogą korygować i dalej zapobiegać wykazanym niedoborom mikroelementów.

 

Rezolucja została przedstawiona przez Australię, Brazylię, Kanadę, Chile, Kolumbię, Ekwador, Unię Europejską i jej 27 państw członkowskich, Izrael, Malezję i Paragwaj. Rezolucja spotkała się z szerokim poparciem społeczeństwa obywatelskiego, a ponad 50 organizacji wezwało WHO do przyspieszenia wysiłków na rzecz wzbogacania żywności w mikroskładniki odżywcze poprzez wspólnie podpisany list w marcu 2023 r. Organizacje podkreśliły w swoim liście, że niedobór mikroskładników odżywczych jest kryzysem, który dotyka wszystkie społeczności na całym świecie, o niskich lub wysokich dochodach. Organizacje wzywają WHO do wzmożenia wysiłków na rzecz poprawy zasięgu i jakości programów wzbogacania żywności, które mają duży potencjał ochrony zdrowia i zwalczania tych niedoborów, którym można zapobiegać.

 

Rezolucja została przyjęta w ramach raportu Dekady działań ONZ w sprawie żywienia (2016-2025). Dekada Odżywiania ma na celu przyspieszenie realizacji zobowiązań Drugiej Międzynarodowej Konferencji na temat Żywienia (ICN2), osiągnięcie globalnych celów w zakresie żywienia i chorób niezakaźnych związanych z dietą (NCD) do 2025 r. oraz przyczynienie się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r.

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij