Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Konferencja prasowa z udziałem wiceministry klimatu i środowiska Anity Sowińskiej - Jesienią „być może” nowelizacja ustawy o SUP
Dziś odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceministry klimatu i środowiska Anity Sowińskiej, której celem było omówienie zmian wynikających z przepisów dyrektywy SUP (Single Use Plastics).

Ministra przypomniała, że od początku tego roku przedsiębiorcy prowadzący lokale handlowe i gastronomiczne pobierają opłatę za jednorazowy plastikowy kubek w wysokości 20 groszy i 25 groszy za pojemnik. Wiceministra klimatu poinformowała jednak, że resort ma sygnały o nieprawidłowościach. Zostały one już zgłoszone Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska oraz Inspekcji Handlowej. „Jesienią "być może" zaplanowana zostanie nowelizacja ustawy o SUP, która zwiększy częstotliwość rozliczania opłat z jednorazowych opakowań”.  "Ja ze swoim zespołem też zastanawiamy się nad tym i być może zaplanujemy jesienią nowelizację tej ustawy, tak żeby te opłaty były pobierane co kwartał, podobnie jak to ma miejsce w przypadku toreb na zakupy" - poinformowała. 

Ministra poinformowała również, że 1 lipca wejdą w życie kolejne zmiany. Klienci będą mogli kupić jedzenie i napoje w opakowaniach wielokrotnego użytku, a przedsiębiorca sam może wybrać formę spełnienia tego obowiązku. Przedsiębiorca może zdecydować się np. "na zmianę modelu biznesowego i dostarczać posiłki w opakowaniach wielokrotnego użytku, np. na szkle czy porcelanie" lub korzystać z kubków "grubych, plastikowych, rzeczywiście wielokrotnego użytku".

Wiceszefowa resortu klimatu przypomniała także, iż w poniedziałek wejdzie też w życie druga zmiana – dotycząca przytwierdzania nakrętek do plastikowych butelek z napojami. 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij