Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wyższe cła na wybrane rosyjskie i białoruskie produkty rolne już obowiązują
1 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.

Polskie działania

Polska zabiegała o ograniczenie napływu rosyjskiej i białoruskiej żywności na rynek UE. 7 marca br. Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie nałożenia sankcji w związku z importem rosyjskich i białoruskich produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej. W ślad za uchwałą minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, wspólnie z szefami resortów ds. rolnictwa Republiki Czeskiej, Litwy, Łotwy oraz Ministrem ds. Regionalnych Estonii, 20 marca br. wystosował pismo do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z apelem m.in. o ograniczenie importu zboża z Rosji i Białorusi na teren UE.

Propozycje Komisji Europejskiej

W odpowiedzi na te działania Komisja Europejska zaproponowała podwyższenie ceł na przywóz do UE z Rosji i Białorusi: zbóż (w tym pszenicy i kukurydzy), nasion roślin oleistych i produktów pochodnych oraz wykluczenie importu ww. produktów z tych krajów z dostępu do unijnych kontyngentów taryfowych.

Rozporządzenie w tej sprawie zostało przyjęte przez Radę UE 30 maja br. i weszło w życie na terenie całej UE 1 lipca br.

Cel podjętych działań

Przyjęte rozwiązanie ma mieć efekt podobny do embarga i sprawić, że import wybranych produktów na rynek UE stanie się nieopłacalny. Jednocześnie Komisja Europejska uważa, że przyjęte rozporządzenie nie będzie miało negatywnego wpływu na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, ani na tranzyt produktów objętych wyższymi cłami – poprzez terytorium UE – do miejsc przeznaczenia w krajach trzecich.

Dodatkowe informacje

Szczegółowa lista rosyjskich i białoruskich produktów rolnych, na które zostały podwyższone cła, znajduje się na stronie internetowej resortu rolnictwa.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij