Komisja Europejska upraszcza przepisy dotyczące zrównoważonego rozwoju i inwestycjiKomisja Europejska przyjęła nowy pakiet propozycji, mający na celu uproszczenie unijnych przepisów, wzmocnienie konkurencyjności i odblokowanie dodatkowych możliwości inwestycyjnych. To ważny krok w kierunku stworzenia bardziej przyjaznego środowiska biznesowego dla firm w UE, które będą mogły dzięki temu sprawniej się rozwijać, wdrażać innowacje i tworzyć miejsca pracy.Komisja Europejska przedstawiła pierwszy pakiet Omnibus dotyczący uproszczenia zrównoważonego rozwoju oraz drugi pakiet Omnibus dotyczący uproszczenia inwestycji. Pierwszy z nich ma na celu zmianę dyrektywy (UE) 2022/2464 ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw na temat zrównoważonego rozwoju (CSRD), dyrektywy (UE) 2024/1760 w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw na potrzeby zrównoważonego rozwoju (CSDD) oraz rozporządzenia (UE) 2023/956 ustanawiającego mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (CBAM). Drugi proponuje szereg zmian mających na celu uproszczenie i optymalizację wykorzystania różnych programów inwestycyjnych, w tym InvestEU, EFSI i starszych instrumentów finansowych.
Kogo dotyczą zmiany?
- Przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, których działania mają bezpośredni wpływ na klimat.
- MŚP mogą spodziewać się znaczących uproszczeń i redukcji formalności.
- Importerzy objęci CBAM również odczują zmiany, dzięki zwolnieniom dla mniejszych podmiotów.
Główne zmiany w zakresie raportowania:
- Ograniczenie zakresu przedsiębiorstw podlegających raportowaniu CSRD.
- Odroczenie stosowania wymogów sprawozdawczych CSRD.
- Uproszczenie Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS).
- Wprowadzenie "limitu łańcucha wartości".
- Usunięcie wymogów standardów sektorowych.
- Taksonomia UE nieobowiązkowa dla firm poniżej 1000 osób.
- Audyt z "limited assurance".
Co to oznacza dla polskiej branży spożywczej?
- Ułatwienia dla eksporterów: Polskie firmy eksportujące do UE skorzystają na uproszczeniu przepisów dotyczących CBAM i raportowania CSRD.
- Większa konkurencyjność MŚP: Mniejsze firmy z sektora spożywczego będą mogły skupić się na rozwoju, a nie na biurokracji.
- Inwestycje w zrównoważony rozwój: Uproszczenie przepisów zachęci polskie firmy do inwestowania w zrównoważone technologie i projekty, co jest kluczowe dla przyszłości branży.
- Lepsze warunki dla innowacji: Mniej biurokracji oznacza więcej przestrzeni na innowacje, co pozwoli polskim firmom spożywczym na tworzenie nowych, konkurencyjnych produktów.
Więcej informacji: Szczegóły dotyczące nowych przepisów znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej >>
pełna lista aktualności
|