HOME PODSTAWOWE INFORMACJE BEZPIECZEŃSTWO KONSUMENTA PRZEPISY FAKTY I MITY AROMATY SUBSTANCJE SŁODZĄCE  
START SUROWCE I SUBSTANCJE SŁODZĄCE Surowce słodzące Syrop glukozowo-fruktozowy Fakty i mity o syropach glukozowo-fruktozowych
SUROWCE I SUBSTANCJE SŁODZĄCE
 
Fakty i mity o syropach glukozowo-fruktozowych

Mit: Cukier jest zdrowszy niż syrop glukozowo – fruktozowy!
Fakt: W rzeczywistości syrop glukozowo-fruktozowy o 42% zawartości fruktozy (najpopularniejszy w Europie)  jest w zasadzie taki sam jak cukier – zarówno pod względem składu, jak i kalorii. To podobieństwo sprawia, że ludzki organizm absorbuje go w taki sam sposób. Należy jednak pamiętać, że każdy cukier czy to w postaci cukru, czy syropu glukozowo- fruktozowego powinien być spożywany z umiarem.

 

Mit: Syrop glukozowo – fruktozowy powoduje otyłość i cukrzycę!
Fakt: Nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy spożyciem syropu glukozowo-fruktozowego a otyłością. Wiele czynników związanych ze zmianą stylu życia, diety i braku aktywności fizycznej przyczynia się do rozwoju otyłości i cukrzycy.  Dietetycy, eksperci ds. zdrowia oraz naukowcy zgadzają się, że główną przyczyną jest brak równowagi między kaloriami spożywanymi a spalanymi, co sprzyja gromadzeniu się tłuszczu w organizmie i rozwojowi otyłości.

 

Mit: Syrop glukozowo – fruktozowy jest bardziej kaloryczny niż cukier!
Fakt: Syrop glukozowo-fruktozowy oraz sacharoza zawierają taką samą ilość kalorii, tzn. 4 kcal / g.

 

Mit: Syrop glukozowo – fruktozowy jest słodszy niż cukier!
Fakt:  Syrop glukozowo – fruktozowy o 42% zawartości fruktozy posiada niemal identyczną słodycz jak cukier, dlatego jest stosowany jako alternatywa dla cukru w wielu produktach spożywczych. 

 

Mit: Syrop glukozowo – fruktozowy jest substancją słodzącą
Fakt: Substancje słodzące to substancje stosowane do nadania żywności słodkiego smaku lub stosowane w słodzikach stołowych. Są to związki, które mają słodki smak i nie zawierają kalorii bądź związki, których smak słodki jest na tyle intensywny, że w produktach spożywczych można je stosować w stężeniach na tyle niskich, aby nie przyczyniły się znacząco do ogólnej kaloryczności produktów końcowych. W rozumieniu przepisów prawa żywnościowego (w szczególności rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności) substancje słodzące są substancjami dodatkowymi i jako takie oznaczone są numerami „E” nadawanymi każdemu dodatkowi do żywności.
Syrop glukozowo-fruktozowy jest natomiast wodnym roztworem glukozy i fruktozy – cukrów występujących powszechnie i nadających pokarmom słodki smak. Jak wszystkie rodzaje cukru, syrop glukozowo-fruktozowy ma wartość energetyczną wynoszącą 4 kcal/g.W Europie surowcem stosowanym do produkcji syropu glukozowo –fruktozowego jest pszenica lub kukurydza.

Mit: Syrop glukozowo – fruktozowy jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym, w tym napojowym
Fakt: Cukier jest nadal najbardziej popularnym surowcem wykorzystywanym w przemyśle spożywczym. W praktyce w Unii Europejskiej produkcja syropu glukozowo – fruktozowego o zawartości powyżej 10% fruktozy jest limitowana. Od 1977 roku Unia Europejska reguluje dopuszczalne kwoty produkcji cukru, syropu glukozowo - fruktozowego i syropu inulinowego. Wielkość produkcji syropu glukozowo-fruktozowego w UE to 5% całkowitej produkcji cukru.

Mit: Metabolizm syropu  glukozowo – fruktozowego nie daje uczucia sytości!
Fakt: W rzeczywistości liczne badania wykazały, że syrop glukozowo-fruktozowy ma podobne działanie na zlokalizowany w mózgu ośrodek głodu i sytości, jak cukier. Ostatnio przeprowadzone badania, między innymi przez naukowców z University of Washington, Maastricht University, University of Toronto oraz University of Rhode Island, potwierdzają że syrop daje takie samo uczucie sytości jak sacharoza.


Mit: Syrop glukozowo-fruktozowy jest łatwy w użyciu w przemyśle spożywczym

Fakt: Syrop jest bardzo wygodnym składnikiem słodzącym stosowanym w różnego rodzaju produktach. Płynna postać syropu pozwala na łatwe zastosowanie go w różnych procesach technologicznych w przetwórstwie.
Rozmiar: 541 bajtów
CMS by - WEB interface
Poleć stronę Drukuj Mapa Serwisu Na górę
   
2005 - 2024 © PFPZ, Wszystkie prawa zastrzeżone
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij