Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Inflacja w czerwcu 2010 – komentarz MG do danych GUS
Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług wzrosły w czerwcu 2010 roku o 0,3 proc. w stosunku do maja br. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku były wyższe o 2,3 proc. – podał GUS. Analitycy MG prognozowali nieco wolniejsze tempo wzrostu cen

Według Ministerstwa Gospodarki do wzrostu inflacji przyczyniły się wyższe koszty żywności spowodowane w dużej mierze tegoroczną powodzią. Eksperci MG oceniają jednak, że w lipcu 2010 r. ceny będą nieznacznie maleć.

Zgodnie z oczekiwaniami MG, zdecydowanie wolniej rosły w czerwcu 2010 r. ceny paliw do prywatnych środków transportu. Dzięki temu wzrost wskaźnika inflacji w usługach i towarach związanych z transportem był zdecydowanie niższy. Analitycy MG prognozują, że ceny paliw w lipcu 2010 r. pozostaną bez zmian.

Eksperci MG oceniają również, że roczny wskaźnik wzrostu cen w lipcu 2010 r. utrzyma się poniżej celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Ich zdaniem wskaźnik ten powinien spaść w lipcu 2010 do 2,1 proc.

Największy wpływ na kształtowanie inflacji w czerwcu miał wzrost cen żywności (o 0,5 proc.) oraz towarów i usług związanych z mieszkaniem (0,3 proc.). Droższa żywność w czerwcu była wynikiem wzrostu cen owoców (o 4,7 proc.) oraz drobiu i mięsa. Z kolei większe koszty dóbr i usług związanych z mieszkaniem wynikały głównie ze zmian w taryfach.

(Źródło: MG)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij