Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KIG: podwyżka VAT zaszkodzi gospodarce
Środowisko przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej jest przeciwne jakiejkolwiek, nawet czasowej, podwyżce podatków i obciążeń fiskalnych. Skutkiem podwyżki podatków może być załamanie się popytu wewnętrznego, będącego istotnym elementem utrzymania wzrostu gospodarczego – uważa Krajowa Izba Gospodarcza, odnosząc się do pojawiających się informacji na temat możliwej podwyżki podstawowej stawki podatku VAT.

Przykłady z ostatnich lat (obniżka CIT, obniżka akcyzy na wyroby alkoholowe) pokazują, że obniżki podatków mogą spowodować wzrost wpływów do budżetu państwa, a ich podwyżka przynieść skutek odwrotny oraz wzrost szarej strefy.

Z matematycznych wyliczeń – nie uwzględniających żadnych czynników – wynika, że podwyżka o 1 % podstawowej podatku VAT przyniesie wzrost dochodu do budżetu o ok. 5 mld zł. O wiele większe oszczędności może przynieść m.in. ograniczenie przywilejów emerytalnych osób ubezpieczonych w ramach systemu KRUS. Dlatego Krajowa Izba Gospodarcza ponownie apeluje do Rządu i wszystkich parlamentarzystów o jak najszybszą zmianę sposobu finansowania Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS, co będzie najlepszym sposobem na znalezienie oszczędności w wydatkach sztywnych budżetu państwa. Warto przypomnieć, że dofinansowanie KRUS z budżetu państwa w 2009 r. wyniosło 16,44 mld zł.

Przedsiębiorcy w KIG oczekują, że rolnicy szeroko korzystający z dopłat unijnych będą podobnie jak przedsiębiorcy i pracownicy ponosić odpowiednie koszty funkcjonowania systemu ubezpieczeń i rosnącego deficytu budżetowego w dobie kryzysu gospodarczego. Zdaniem KIG, konieczna jest także m.in. reforma systemu emerytur mundurowych oraz ograniczenie przywilejów emerytalnych górników.

(Źródło: KIG)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij