Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosja przez suszę straciła jedną czwartą zbóż - wypowiedź Miedwiediewa
Przez tegoroczną suszę Rosja straciła niemal jedną czwartą upraw zbóż. - Rząd rozumie sytuację, zna ją i - mam nadzieję - nad nią panuje - powiedział rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, zapewniając, że podjęto decyzje w sprawie udzielenia pomocy finansowej producentom rolnym, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji. Zaznaczył, że łączna kwota pomocy dla producentów zboża to około 35 mld rubli (900 mln euro).

Rosja od kwietnia przeżywa poważną suszę, a sytuację pogarszają upały, które zaczęły się z początkiem lipca. W Moskwie temperatura zbliża się do 40 stopni Celsjusza.

Stan suszy ogłoszono w 27 rejonach (na 83 podmioty wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej), zwłaszcza w urodzajnej europejskiej części kraju, słynącej z bogatych czarnoziemów.

Na początku tego tygodnia rząd ogłosił, że szacowane zbiory będą mniejsze o kolejne 10 mln ton i wyniosą 60-65 mln ton, a nie 95 mln ton, jak wcześniej planowano.

Na rynku krajowym efekty katastrofalnej suszy już widać - od kilku dni w stolicy Rosji gwałtownie rosną ceny chleba.

5 sierpnia Moskwa ogłosiła embargo do końca roku na eksport zboża, co podniosło jego ceny na rynkach międzynarodowych, i tak rekordowo wysokie z uwagi na niepewne plony.

Rosja jest trzecim z największych eksporterów pszenicy na świecie; rosyjska pszenica to około 8 procent całej produkcji tego zboża na Ziemi.

W 2009 roku Rosja wyeksportowała 21,4 mln ton zboża. Rok wcześniej wyraziła zamiar podwojenia eksportu do 40-50 mln ton rocznie, poprzez modernizację rolnictwa i zwiększenie dostaw do takich krajów jak Egipt.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij