Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KRPiC: Zaczyna brakować ziarna na chleb
Brakuje ziarna na chleb, a import potrwa dwa, trzy miesiące. Trzeba uwolnić zboże z rezerw strategicznych - apeluje do rządu Krajowa Rada Piekarstwa i Cukiernictwa. I straszy podwyżką cen chleba nawet o 20-30 proc. - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Zdaniem członków KRPiC za kilka tygodni polskie piekarnie mogą ograniczyć wypiekanie chleba, bo zacznie im brakować mąki - czytamy w dzienniku. Problemem jest nie tylko bardzo wysoka cena pszenicy przekraczająca dziś nawet 850 zł za tonę (to blisko dwa razy drożej niż wiosną). Chodzi także o niską jakość ziarna pszenicy zbieranego w tym roku w Polsce. Na rynku jest bardzo mało zboża o jakości pozwalającej na produkcję mąki nadającej się na chleb - wynika z informacji przekazywanych przez młynarzy do Stowarzyszenia Młynarzy RP.

Rada Piekarnictwa reprezentująca olbrzymią większość polskich piekarzy w czasie środowego posiedzenia w Warszawie przygotowała apel do rządu oraz Ministerstwa Rolnictwa wzywający do interwencyjnego otworzenia strategicznych rezerw zbożowych. Zboże z zeszłego roku ma zapewnić piekarzom dostęp do mąki o jakości wystarczającej do wypieków - podaje dziennik.

Jak podkreśla Gazeta Wyborcza, już teraz wiadomo, że konieczne będzie sprowadzenie ziarna z zagranicy. Nie ma go jednak w krajach sąsiadujących z Polską, bo tam jakość pszenicy jest równie kiepska jak u nas. Jedynym realnym źródłem pszenicy są USA. Według wyliczeń polskich młynarzy cena tony amerykańskiej pszenicy po sprowadzeniu do Polski wyniesie od 900 do 1000 zł. Ale to nie ta kwota trwoży producentów mąki, lecz termin, w którym amerykańskie ziarno dotrze do Polski po ewentualnym podpisaniu kontraktu. Ziarno zamówione dziś w magazynach młynarzy może znaleźć się dopiero pod koniec października.

KRPiC sugeruje, by rząd zdecydował się na sprzedaż ziarna z rezerw strategicznych po cenach, które umożliwią ponowne napełnienie silosów za trzy miesiące zbożem wysokiej jakości sprowadzonym z zagranicy.

(Źróło:Gazeta Wyborcza)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij