Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
MRiRW: Pszenica podrożała
Na przełomie sierpnia i września 2010 roku średnio w kraju pszenica była o 46 proc. droższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku i o 14 proc. droższa niż przed miesiącem - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 30.08-05.09.2010 r. średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 711 zł/t, tj. średnio o 0,8 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu. Wzrostowa tendencja cen tego zboża utrzymała się jednak w makroregionie centralno-wschodnim oraz północno-zachodnim. Spadek o 3,5 proc. notowano natomiast w rejonie południowym. Średnio w kraju pszenica była dużo droższa niż przed miesiącem i rokiem (odpowiednio o 14 proc. i o 46 proc.).

Za żyto konsumpcyjne na przełomie sierpnia i września (przy niskim poziomie skupu) przeciętnie w kraju płacono o 13 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o 35 proc. więcej niż przed miesiącem. W tym czasie średnia cena żyta paszowego wyniosła o 1,4 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu oraz o 3 proc. więcej niż przed miesiącem. W porównaniu do notowań sprzed roku żyto konsumpcyjne podrożało prawie 2,2-razy, a paszowe o 66 proc..

Cena jęczmienia paszowego w krajowym skupie wynosiła 560 zł/t wobec 557 zł/t w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 11 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i o 49 proc. wyższa niż przed rokiem.


W odniesieniu do poprzedniego tygodnia ceny pszenżyta i kukurydzy obniżyłysię w rejonie centralno-wschodnim o 0,7 proc. i o 1,9 proc.) i południowym (o 0,5 proc. i o 4,0 proc.), ale wzrosły (o 5 proc. i 0,4 proc.) w rejonie północno-zachodnim. Średnio w kraju za pszenżyto uzyskiwano o 2,7 proc. więcej niż tydzień wcześniej. Cena ta była także o 7 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 54 proc. wyższa niż przed rokiem.

Przeciętna krajowa cena skupu kukurydzy była zbliżona do notowanej w poprzednim tygodniu i wyniosła 724 zł/t. Było to 16 proc. więcej niż przed miesiącem i o ok. 26 proc. więcej niż rok wcześniej.
(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij