Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sejm: Na ciastka nie będzie niższej stawki VAT
Nie wystarczy, by ciastka nie zawierały barwników i konserwantów, by były objęte preferencyjną stawką podatku VAT - uznali posłowie komisji finansów publicznych i negatywnie zaopiniowali Sejmowi senacką poprawkę zawierającą odpowiednie przepisy.

Do znowelizowanej we wrześniu ustawy o podatku od towarów i usług senatorowie zgłosili łącznie dziesięć poprawek. Debata nad nimi odbyła się w czwartek w Sejmie. Głosowanie - w piątek.

Sprawozdawca sejmowej komisji finansów publicznych Bożena Szydłowska (PO) wyjaśniła, że z tych dziesięciu poprawek komisja pozytywnie opiniuje osiem.

Pozostałe dwie dotyczą stawek VAT na ciastka i dla wypożyczalni video. Przyjmując poprawkę dotyczącą stawki podatku na ciastka Senat uznał, iż jedynie wyroby nie zawierające konserwantów lub barwników syntetycznych mogą korzystać z obniżonej stawki podatku.

"Zdaniem Senatu uzasadnione jest promowanie, również za pomocą preferencyjnej stawki podatku, zdrowszych wyrobów ciastkarskich" - napisali senatorowie w uzasadnieniu. Komisja finansów publicznych uznała jednak, że w takim wypadku należałoby dodać także termin przydatności poniżej 14 dni i zaopiniowała poprawkę do odrzucenia.

Zdaniem PFPŻ ZP uznawanie produktów zawierających legalnie dopuszczone do obrotu substancje dodatkowe oraz posiadające dłuższy niż 14 dniowy termin spożycia  za mniej zdrowe i stosowanie wobec nich dyskryminacji podatkowej jest niedopuszczalną praktyką z punktu widzenia równości podmiotów gospodarczych.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij