Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spadki cen pszenicy na giełdach w USA i Europie
W minionym tygodniu, notowania cen pszenicy na giełdach amerykańskich osłabły. Spadek cen był w znacznej mierze wynikiem znacznej korekty notowań kukurydzy, bawełny oraz innych surowców jak złoto czy ropa w końcu tygodnia.

Przesłanką do spadków cen surowców były przede wszystkim informacje płynące z Chin mówiące, iż chiński rząd planuje zaostrzenie polityki pieniężnej  podwyżkę stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji. Według wielu uczestników rynku, takie działania mogą doprowadzić do ograniczenia importu kluczowych surowców rolnych przez Chiny.

Ponadto, notowane umocnienie się dolara oraz wyczekiwana poprawa uwilgotnienia gleby w niektórych kluczowych regionach uprawy pszenicy ozimej w USA także wpłynęły na spadki cen na giełdach amerykańskich.

Comiesięczny raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), który ukazał się w minionym tygodniu był raczej neutralny dla rynku pszenicy. W stosunku do poprzedniego miesiąca, analitycy USDA dokonali nieznacznego zmniejszenia szacowanej wielkości zbiorów pszenicy w USA o 0,4 mln ton do 60,1 mln ton, ale zwiększyli globalną wielkość produkcji tego zboża w bieżącym sezonie 2010/11 o 1,5 mln ton do 642,9 mln ton. Wskutek zwiększenia poziomu zużycia, zapasy końcowe pszenicy na świecie zostały zmniejszone o 2,1 mln ton do 172,5 mln ton.

W piątek 12/11, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (grudzień 2010) spadła o 8,4% w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 245,19 USD/t. Z kolei, na giełdzie  Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (grudzień 2010) spadła o 7,1% do 268,23 USD/t.

W analizowanym tygodniu, ceny pszenicy na giełdzie MATIF także osłabły. W piątek 12/11, cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (styczeń 2011) wyniosła 212,50 EUR/t i była o 4,0% niższa od ceny sprzed tygodnia. Na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (listopad 2010) wyniosła 163,25 funtów/t i była o 3,4% niższa od ceny sprzed tygodnia. Spadki cen pszenicy na giełdach europejskich były w znacznej mierze wynikiem korekty cen mającej miejsce na giełdach amerykańskich.

Na przestrzeni analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago także osłabły, ale spadek cen był mniejszy niż w przypadku zbóż. Po ukazaniu się kolejnego raportu prognostycznego USDA, w którym dokonano dalszej korekty tegorocznych zbiorów soi w USA o około 0,9 mln ton w stosunku do ocen z października br. do poziomu 91,9 mln ton oraz zmniejszono poziom zapasów soi w USA na koniec bieżącego sezonu o 2,2 mln ton do 5,0 mln ton, notowania cen soi wzrosły. Niemniej jednak, w końcu tygodnia informacje płynące z Chin spowodowały znaczną korektę cen kompleksu sojowego.

W miniony piątek 12/11, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (listopad 2010) wyniosła 464,07 USD/t i była o 0,8% niższa od ceny przed tygodniem.

W minionym tygodniu, ceny rzepaku na giełdzie MATIF ponownie wzrosły, opierając się spadkom innych surowców rolnych. W piątek 12/11, cena rzepaku (kontrakt luty 2010) na giełdzie MATIF wyniosła 424,50 EUR/t i była o 2,3% wyższa od ceny sprzed tygodnia.

(Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij