Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
GUS nt. inflacji: W październiku ceny żywności wzrosły o 5,3 proc. r/r
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 0,5 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,8 proc., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w poniedziałek. We wrześniu inflacja roczna wyniosła 2,5 proc. r/r.

W październiku największy wzrost odnotowano w kategorii "paliwa do prywatnych środków transportu" - o 9,5 proc. r/r, "trasport" - o 4,9 proc. r/r oraz "żywność i napoje bezalkoholowe" - o 4,5 proc. r/r, w tym żywność o 5,3 proc. r/r i "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" ogólnie - po 4,2 proc. r/r, a same nośniki energii o 5,0 proc., jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 1,1 proc.), a także opłat związanych z mieszkaniem (o 0,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,24 pkt proc. i o 0,13 pkt proc. Spadek opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 0,6 proc.) obniżył ten wskaźnik o 0,05 pkt proc., podał GUS.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie [2,8 proc. - ISB] miały podwyżki cen żywności (o 5,3 proc.) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 3,5 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,14 pkt proc. i o 0,89 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia (o 3,0 proc.), a także opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 1,0 proc.) obniżył wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,15 pkt proc. i o 0,08 pkt proc." - czytamy dalej w komunikacie.

Dziesięciu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w październiku 2,8 proc. r/r. Prognozy oscylowały w wąskim przedziale 2,7 proc. a 2,9 proc., przy średniej na poziomie 2,78 proc. Resort finansów szacował październikowy poziom wskaźnika inflacji na 2,9 proc., a Ministerstwo Gospodarki na 2,7 proc..

(Źródło: ISB)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij