Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
IERGŻ: W tym roku przemysł przetwórczy może liczyć na 11,1 mln ton jabłek
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wstępnie oszacował tegoroczny zbiór jabłek. Przemysł przetwórczy może liczyć na nie więcej jak 11,103 mln t. jabłek wobec 12,48 mln t. w poprzednim sezonie. To i tak lepiej niż w bardzo niekorzystnym sezonie 2007/08, kiedy to sadownicy zebrali zaledwie 10,051 mln t. owoców - informuje serwis www.farmer.pl.

Zbiory w sadach już się skończyły. Tegoroczny sezon był słaby pod względem wysokości plonów choć ceny oferowane przez przemysł w części rekompensują producentom niskie zbiory.

Proponowane przez zakłady stawki już 4-krotnie przebiły te zeszłoroczne. Na początku października płaciły sadownikom około 40 groszy/kg, teraz ponad 2-razy więcej. Owoców jest tak mało, że nawet wysokie ceny nie wpływają na zwiększenie dostaw. Ostatni rekord na rynku jabłek przemysłowych, to 85 groszy/kg. Przetwórcy prawdopodobnie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Jabłka deserowe są tylko dwa razy droższe niż przemysłowe. Ale sadownicy i tu liczą na podwyżki. Obecnie średnia cena skupu wynosi 1,7 zł/kg. Dla odbiorców ze wschodu tegoroczne stawki są zaporowe. Tak więc eksport w tym kierunku zamarł, a popyt krajowy na jabłka jest niewielki.

(Źródło: www.farmer.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij