Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
MF: Wzrost PKB w latach 2021-2030 wyniesie średnio 3 proc.
W latach 2021-2030 polskie PKB będzie rosło średnio w tempie 3 proc.; nieprawdą jest, iż MF oczekuje silnego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego po 2020 roku do poziomu niewiele ponad 1 proc. - podało w środę biuro prasowe resortu finansów w komunikacie przesłanym PAP.

Jest to odpowiedź resortu na komentarz byłego wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego, ekonomisty prof. Krzysztofa Rybińskiego, który powiedział PAP, że "jeżeli obligacje emerytalne mają być oprocentowane zgodnie z tempem PKB, to zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, OECD i całego Ministerstwa Finansów, już za kilka lat tempo wzrostu PKB w Polsce silnie spowolni, a po 2020 roku przewidywane tempo wzrostu PKB to jest niewiele ponad 1 proc., czyli w takim tempie będą rosły emerytury".

Resort finansów nie zgadza się z tą opinią. "Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi założeń makroekonomicznych na potrzeby wieloletnich prognoz finansowych jednostek samorządu terytorialnego, Ministerstwo Finansów założyło, że średnioroczne tempo wzrostu realnego PKB w latach 2015-2020 wyniesie 3,4 proc., w latach 2021-2030 obniży się średnio do 3 proc., by w kolejnym dziesięcioleciu ukształtować się średnio na poziomie 2,7 proc." - poinformowało biuro prasowe MF.

Prof. Rybiński skrytykował w środę propozycję wprowadzenia obligacji emerytalnych. Powiedział m.in., że oprocentowanie obligacji np. zgodnie z nominalnym wzrostem PKB oznaczałoby dla przyszłych emerytów, że ich emerytury będą niskie. Dodał, że propozycja obligacji emerytalnych nie zatrzyma też narastania długu publicznego.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij