Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wicepremier Pawlak: Możemy spodziewać się wzrostu eksportu o 18,4 proc.
Po ubiegłorocznym spadku polskiego eksportu, wynikającym ze skomplikowanej sytuacji na rynkach międzynarodowych, w tym roku odbudowujemy jego wartość.

W całym 2010 r. możemy spodziewać się wzrostu eksportu o 18,4 proc. w porównaniu do 2009 r., a importu o 19 proc. Poprawi się też ujemne saldo obrotów handlu zagranicznego i zbliży do rekordowego poziomu z 2008 r. - powiedział Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki podczas VIII Kongresu Eksporterów Polski. Organizatorem było Stowarzyszenie Eksporterów Polskich.

W poprzednich latach polscy eksporterzy zgłaszali postulat osłabienia złotego, w celu wzrostu konkurencyjności cenowej naszych towarów. Zjawiska kryzysowe same doprowadziły do dewaluacji naszej waluty, choć jej kurs względem utrzymuje się od dekady w tym samym paśmie 3,5-4,5 zł/euro. - Istotne jest teraz - zwrócił uwagę wicepremier - aby nasze firmy stopniowo zmieniały strukturę eksportu.

Obecnie 80 proc. towarów trafia do krajów UE, niewątpliwie zasobnych i stabilnych. Ale równie ważne jest, aby aktywizować sprzedaż na rynki naszej strefy (10 krajów „nowej" UE oraz Ukraina i Białoruś liczy 160 mln konsumentów, czyli więcej niż Rosja). Zwiększa się też eksport do Rosji, z którą krok po kroku poprawiają się relacje polityczne, powodujące wcześniej perturbacje handlowe.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, nowe perspektywy dla naszego eksportu otwierają się też w krajach azjatyckich. Wymaga to jednak lepszego przygotowania zarówno promocji firm i towarów, lepszego rozeznania nisz popytu, jak i lepszego dobierania partnerów podczas misji gospodarczych, towarzyszących spotkaniom politycznym. „Gdy duże firmy wejdą szybciej z ofertą na pewne rynku, ułatwią sprzedaż także firm z sektora MSP" - dodał wicepremier.

(Źródło: wnp.pl, Piotr Stefaniak)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij