Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Analiza: Miniony tydzień przyniósł dalsze zwyżki cen na rynku zbóż
Głównym powodem notowanych wzrostów cen jest mocno uszczuplona podaż ziarna. Na rynku szczególnie brakuje ofert sprzedaży jęczmienia, żyta, a także pszenżyta.

Z drugiej strony, zapotrzebowanie na ziarno jest ciągle wysokie. Przetwórnie chcą bowiem zaopatrzyć się w surowiec przed okresem świątecznym i końcem roku, kiedy obroty ziarnem tradycyjnie będą minimalne.

Ponadto, ostatnie znaczne zwyżki cen zbóż (głównie pszenicy) na giełdach europejskich i światowych oraz wyraźnie osłabienie złotego w stosunku do euro i dolara także nie pozostają bez wpływu na kształtowanie się cen ziarna na krajowym rynku.

Obecnie, w zależności od regionu kraju realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 760-780 PLN/t wobec 740-750 PLN/t przed tygodniem. Realne ceny pszenżyta kształtują się od 700 PLN/t do 710 PLN/t, a żyta paszowego - 650-670 PLN/t. Ceny jęczmienia obecnie wynoszą 700-720 PLN/t. Z kolei, ceny skupu ziarna kukurydzy wynoszą 800-820 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Wzrosły także ceny zbóż konsumpcyjnych. Ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtują się na poziomie 850-900 PLN/t, a żyta konsumpcyjnego - 710-750 PLN/t.

W listopadzie br., eksport ziarna zbóż za pośrednictwem polskich portów był wyraźnie mniejszy niż w poprzednim miesiącu i wyniósł około 80 tys. ton, z tego ponad 35 tys. ton pszenicy.

W pierwszych 5 miesiącach bieżącego sezonu 2010/11 eksport zbóż drogą morską wyniósł około 410 tys. ton wobec 705 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

(Źródło: Izba Zbożowo - Paszowa)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij