Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ministerstwo Gospodarki chce zmniejszyć koszty dla firm
Zniesienie najuciążliwszych obowiązków informacyjnych nakładanych na przedsiębiorców, zmniejszenie ich częstotliwości oraz zastąpienie trybu papierowego przrz elektroniczny proponuje Ministerstwo Gospodarki w ramach przygotowywanej właśnie Reformy Regulacji.

Suma rocznych kosztów administracyjnych narzuconych przez prawo i ponoszonych przez przedsiębiorców wynosi około 78 mld zł, co stanowi prawie 6% Produktu Krajowego Brutto - podaje w raporcie forma Deloitte. Koszty czystej biurokracji czyli obowiązków nie tylko uciążliwych, ale i nie akceptowalnych wynoszą ponad 37 mld zł, to jest 2,9 % PKB. O tę sumę można by zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji - powiedział dziś na konferencji prasowej wicepremier Waldemar Pawlak.

Eksperci Ministerstwa Gospodarki obliczyli, że przedsiębiorcy mają rocznie ponad 6 tysięcy obowiązków informacyjnych zidentyfikowanych w 482 aktach prawnych. Resort proponuje, aby dostosować plan kontroli w firmach do systemu pracy przedsiębiorców, a także wprowadzić prawo probiercze, czyli umożliwić składanie wniosków o utworzenie punktu legalizacyjnego drogą elektroniczną w bazie GUM. Chce również ograniczyć obowiązek przygotowywania tłumaczeń przysięgłych oraz sporządzania kopii dokumentów.

Inną proponowaną zmianą jest likwidacja papierowego obiegu dokumentów związanego z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Dokumenty złożone przez przedsiębiorcę w tzw. jednym okienku będą automatycznie przesyłane do innych organów administracji państwowej. Do końca 2013 roku ma być wdrożonych następnych 570 procedur elektronicznych w prawie gospodarczym.

Według tabeli przedstawionej przez Ministerstwo Gospodarki, najbardziej zbiurokratyzowane instytucje państwowe to Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Skarbu oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najmniej czystej biurokracji jest w resorcie Sportu i Turystyki, Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz w Ministerstwie Gospodarki.

Jutro w Sejmie rozpoczną się prace nad ustawą deregulacyjną.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij