Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rośnie regionalne zróżnicowanie cen mleka
Przez całe II półrocze 2010 r. utrzymywała się wzrostowa tendencja cen skupu mleka w Polsce. Według najnowszych danych GUS w grudniu mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 118,31 PLN/hl, tj. więcej o prawie 3 proc. wobec listopada ub. r. i o 13 proc. w relacji rocznej - informują analitycy BGŻ.

Jednocześnie cena mleka przekroczyła o 13,5 proc. średnią cenę notowaną w grudniu w przeciągu ostatnich pięciu lat, ale była o 10 proc. niższa od rekordu ustanowionego pod koniec 2007 roku (132,15 PLN/hl).

Warto zwrócić uwagę na rosnące w ostatnich miesiącach regionalne zróżnicowanie cen. W grudniu ub. r. mleko podrożało w największym stopniu w województwach o najwyższych cenach skupu, tj. podlaskim - o 4 proc. w relacji miesięcznej do 130,33 PLN/hl - warmińsko-mazurskim - o prawie 8 proc. do 126,84 PLN/hl - oraz lubuskim - o 6 proc. do 123,46 PLN/hl. Najmniejsze zmiany (o niespełna 1 proc. względem listopada 2010 r.) zaobserwowano w województwach o cenach nieprzekraczających średniej krajowej, tj. w województwie pomorskim (116,05 PLN/hl), łódzkim (107,44 PLN/hl) oraz opolskim (111,56 PLN/hl).

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij