Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Resort rolnictwa chce pomóc piekarzom, producentom pasz i mięsa. Rozmawia o zakupie ukraińskiego zboża
Minister rolnictwa Marek Sawicki spotkał się w piątek z ukraińskim ministrem Mykołą Prysiażniukiem. Rozmowy dotyczyły miedzy innymi możliwości sprzedaży ukraińskiego zboża na polski rynek, aby poprawić sytuację polskiej branży piekarniczej i paszowej.

- Dzisiejsze spotkanie z ministrem rolnictwa Ukrainy ma charakter kurtuazyjny, odbyło się przy okazji wizyty w Polsce prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza - powiedział portalowi minister Marek Sawicki.

- Rozmawialiśmy o tym, na ile Ukraina mogłaby część swojego zboża sprzedać, udostępnić polskim piekarzom, młynarzom, czy przemysłowi paszowemu, aby nieco obniżyć ceny pasz, tak, by inne kierunki produkcji, jak drób czy wieprzowina nieco na tym zyskały - dodał.

Minister uważa, że relacje z Ukrainą są poprawne. - Ukraina oczekuje od nas silnego patronatu na rzecz wejścia w strefę wolnego handlu w ramach Unii Europejskiej - powiedział Marek Sawicki.

- Z jednej strony Ukraina jest jeszcze rynkiem niestabilnym, niepewnym, z brakiem reguł jeśli chodzi o jego funkcjonowanie i mało bezpiecznym w kwestii płatności. Z drugiej strony jest to ważny partner i bliski sąsiad, z którym, na wypadek sytuacji kryzysowej, można szukać wzajemnego sąsiedzkiego wsparcia - ocenił.

Minister rolnictwa zaznaczył, że Polska będzie wspierać Ukrainę w konsultacjach w kwestii standaryzacji produkcji na rynek europejski. Przypomniał, że ramach powołanej komisji międzyrządowej funkcjonuje podzespół rolny, jest też powołany zespół polsko-ukraiński w kwestii współpracy weterynaryjnej.

- Na Ukrainie jest w tej chwili problem ze zwalczaniem chorób zakaźnych, w tym głównie wścieklizny, czy zagrożenie gorączką afrykańską świń. Jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę w zakresie walki z tymi chorobami.

(Źródło: www.portalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij