Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Unijny komisarz ds. rolnictwa: Trzeba uspokoić nadmierne wahania cen
W przyszłości wyniki unijnego rolnictwa będą zależały głównie od naszych zdolności innowacyjnych i od zdolności do powiązania nowoczesnych technologii z rolniczą praktyką - uważa unijny komisarz ds. rolnictwa, Dacian Ciolos.

"To pozwoli na produkcję wyrobów wysokiej jakości, a z drugiej strony pozwoli na odpowiednie zarządzanie zasobami naturalnymi" - powiedział w sobotę podczas konferencji prasowej w Kielcach Ciolos.

Komisarz otworzył XVII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech i XI Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo.

W opinii Ciolosa unijna Wspólna Polityka Rolna (WPR), która wkrótce będzie reformowana, ma służyć m.in. wspieraniu modernizacji rolnictwa. "Wspólna polityka rolna musi wypełnić obowiązki zawarte w unijnym traktacie - zapewniać rolnikom godne dochody, ale musi także spełniać aktualne cele Unii, zdefiniowane w Strategii Europa 2020" - dodał komisarz.

Ciolos podkreślał, że reforma ma pokazać, iż WPR nie jest tylko "polityką historii", a ma być "polityką przyszłości". W jego opinii polityka rolna musi spełniać oczekiwania wszystkich 27 państw członkowskich Unii.

"Trzeba przyjrzeć się w jaki sposób sytuacja w sektorze zbóż wpływa na sektor hodowli i co zrobić, by w średniej i dłuższej perspektywie rynek ten nie był pod wpływem nadmiernych wahań cen" - mówił Ciolos.

Podkreślił, że ważne jest utrzymanie systemu interwencji, jako "siatki bezpieczeństwa", ale ten mechanizm powinien działać w bardziej elastyczny sposób. Komisarz uważa, że trzeba wprowadzić także inne instrumenty, które pozwolą rolnikom na zapewnienie odpowiedniego poziomu dochodów - nawet w sytuacji wahań cen.

W opinii Ciolosa w przyszłości większą rolę będą odgrywały organizacje producentów rolnych, a władze publiczne, będą je jedynie wspierały. "Odgórne administrowanie oznacza także zbyt dużo biurokracji, a rolnicy muszą mieć możliwość szybkiego reagowania na sygnały rynku" - argumentował.

Nowa WPR ma także umożliwić rozwój i ewolucję niskotowarowym gospodarstwom. Jak zapewnił komisarz, odpowiednie instrumenty dotyczące wspierania małych gospodarstw, będą uwzględnione w rozporządzeniu europejskim dotyczącym WPR i będą wspierane z unijnego budżetu. "Jeżeli małe gospodarstwa nie będą w stanie w przyszłości zorganizować się, to nawet dziesięciokrotność europejskiego budżetu, nie będzie w stanie im pomóc" - ocenił Ciolos.

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij