Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Gwałtowne spadki notowań cen zbóż na giełdach światowych
Ostatni tydzień przyniósł gwałtowne spadki notowań cen zbóż na giełdach światowych, które w dużej mierze były wynikiem niepokojów wywołanych obawami o skutki gospodarcze trzęsienia ziemi w Japonii.

Japonia należy do jednych z największych importerów surowców żywnościowych. Odpowiada między innymi każdego roku za ok.10% importu zbóż (23-26 mln t). Przed trzęsieniem ziemi Międzynarodowa Rada Zbożowa szacowała, iż w bieżącym sezonie 2010/2011 z rynku światowego kraj ten zakupi ponad 24 mln ton ziarna. W szczególności oczekuje się, iż sytuacja w Japonii może wpłynąć na rynek kukurydzy, gdyż kraj ten odpowiada za ok.17% globalnego importu tego zboża. Obecnie trudno jest ocenić wpływ kataklizmu na produkcję żywca i ewentualne zmiany w popycie na surowce paszowe.

 

Drugim czynnikiem, który odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu się notowań cen zbóż były informacje płynące z USA, gdzie Amerykański Departament ds. Rolnictwa (USDA) opublikował nowe prognozy popytu i podaży zbóż. W stosunku do poprzedniej prognozy eksperci USDA podnieśli między innymi szacunki zapasów końcowych pszenicy na świecie z niespełna 178 mln t do 182 mln ton. Korekta ta była możliwa przede wszystkim na skutek obniżenia prognoz światowego zapotrzebowania na zboże do 2 230 mln t (2 241 mln t prognoza z lutego br.).

 

Ponadto, można przyjąć, iż w USA po części za spadki notowań cen odpowiada wycofanie się części inwestorów z terminowego rynku zbóż w związku z obawami o dalszy rozwój sytuacji rynkowej. Sprzyjało temu zamknięcie kontraktów na dostawy pszenicy i kukurydzy w marcu.

 

Notowania giełdowe

W ostatnim tygodniu notowania cen kukurydzy na giełdzie CBOT w kontrakcie najbliższym (dostawa w marcu 2011 r.) spadły o 8,6%, podczas gdy notowania cen pszenicy miękkiej obniżyły się o 13,2%. Tendencje z największej na świecie giełdy towarowej obecne były również w Europie, gdzie notowania cen pszenicy konsumpcyjnej w Paryżu w kontakcie majowym spadły o 8,6%, a paszowej w Londynie o 7,4% (ten sam termin dostawy).

BGZ_na_Zoltym

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij