Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny trzody rosną, ale wciąż za mało
W lutym wyraźnie wzrosły ceny skupu trzech podstawowych gatunków żywca rzeźnego. Według podanych w ubiegłym tygodniu przez GUS informacji, w miesiącu tym o 8,4 proc. podrożał w skupie drób, o 6,5 proc. podrożała trzoda chlewna, a o 1,8 proc. bydło (bez cieląt).

Ceny skupu bydła na poziomie 5,33 PLN/kg ustanowiły kolejny rekord. Rosną one nieprzerwanie już od siedmiu miesięcy. W lipcu ubiegłego roku za kilogram żywca w skupie można było otrzymać przeciętnie 4,31 PLN. Tak wysokie ceny są obecnie możliwe dzięki bardzo dobrym wynikom eksportu - zapotrzebowanie na wołowinę na rynkach zagranicznych jest wciąż bardzo duże.

 

Przeciętna cena skupu drobiu osiągnęła w lutym 3,77 PLN/kg - najwyższy poziom od września ubiegłego roku. Ceny drobiu mocno zbliżyły się do cen trzody chlewnej. W minionym miesiącu różnica w cenie wynosiła zaledwie 0,18 PLN/kg - to najmniej od początku 2008 roku.

 

Warto wspomnieć, że jeszcze nigdy drób nie był tak drogi w lutym. Zazwyczaj zimą ceny drobiu są stosunkowo niskie. Przeciętna cena dla tego miesiąca w ostatnich pięciu latach wynosiła 3,20 PLN/kg. W tym roku cena jest o 18 proc. wyższa od tej średniej. Nie można jednak zapomnieć, że producenci ponoszą wyjątkowo wysokie koszty pasz.

 

 

Statystyczny mieszkaniec UE zje więcej wieprzowiny

 

W 2011 roku statystyczny mieszkaniec UE zje odrobinę więcej wieprzowiny niż w roku ubiegłym. Będzie to jednak nadal mniejsza ilość niż w 2008 roku, czyli w przededniu światowego kryzysu gospodarczego. Takie wnioski płyną z bilansu wieprzowiny opublikowanego niedawno przez Komisję Europejską (KE).

 

Według cytowanych prognoz produkcja wieprzowiny w UE-27 ma wzrosnąć w bieżącym roku o 0,9 proc. do 22,29 mln ton. To o 0,19 mln t więcej niż przed rokiem.

 

Ze względu na to, że KE przewiduje jednocześnie spadek eksportu i niewielki wzrost importu na rynek wewnętrzny ma trafić o 1,3 proc., czyli 0,26 mln t, wieprzowiny więcej. Przy zakładanym wzroście liczby ludności o 0,3 proc., daje to wzrost konsumpcji na głowę o 1,0 proc. W rezultacie średnio na jednego mieszkańca UE przypadnie 40,9 kg wieprzowiny w porównaniu z 40,5 kg w ubiegłym roku. To jednak wciąż znacznie mniej niż w roku 2008, kiedy konsumpcja wynosiła 42,1 kg.

 

W świetle najnowszych danych o pogłowiu świń w poszczególnych krajach członkowskich UE można się zastanawiać czy prognoza KE nie jest zbyt optymistyczna. Na dziś dostępne są dane z grudniowego badania pogłowia w 24 krajach członkowskich. Według nich na przestrzeni roku liczba loch spadła o 1,9 proc. Mimo tego, że prosiąt jest na razie więcej, wydaje się, że wzrost produkcji wieprzowiny w bieżącym roku o 0,9 proc. może być trudny do osiągnięcia.

 

BGZ_na_Zoltym

 (Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij