Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
PE poprze zniesienie zakazu stosowania białek zwierzęcych w paszach
Parlament Europejski zadeklarował, że poprze propozycję Komisji dotyczącą stosowania białek zwierzęcych w paszach dla zwierząt innych niż przeżuwacze (świnie, drób, ryby) pod warunkiem, że będą zapewnione odpowiednie testy i mechanizmy bezpieczeństwa.

Takie wnioski płyną z wstępnego raportu przygotowanego przez Dagmar Roth-Behrendt, niemiecką członkinię socjalistycznej frakcji PE. W lipcu 2010 roku Komisja Europejska przedstawiła tzw. II mapę drogową TSE (zakaźnych encefalopatii gąbczastych), w której zapowiedziała, iż w ciągu najbliższych pięciu lat dojdzie do zniesienia zakazu stosowania białek zwierzęcych w paszach dla nieprzeżuwaczy. Zakazane będzie jednak stosowanie białek w paszach w obrębie jednego gatunku, np. białek pochodzenia świńskiego w paszach dla żywca wieprzowego. Zdaniem PE Komisja powinna także rozważyć wcześniejsze wprowadzenie wymagań dla rzeźni, które zajmują się wytwarzaniem produktów ubocznych uboju, pochodzących od przeżuwaczy i innych zwierząt.

Dagmar Roth-Behrendt ostrzegła jednak przed jakimikolwiek zmianami w zakazie stosowania białek zwierzęcych w paszach dla przeżuwaczy, w tym wprowadzania dopuszczalnego progu białek zwierzęcych w paszach dla tych zwierząt. PE przeciwstawia się także dalszemu podnoszeniu wieku zwierząt (72 miesiące życia), których mięso badane jest na obecność BSE. Wnioski płynące z raportu Dagmar Roth-Behrendt będą poddane dyskusji na poziomie Komitetu w dniu 11 kwietnia br. oraz plenarnemu głosowaniu na początku lipca br.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: AgraFacts nr. 28-11 z dn. 6.04.11


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij