Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Żywność gwałtownie drożeje, inflacja przyspiesza
W maju inflacja mocno przyspieszyła i wyniosła, licząc rok do roku, 5 proc. Taki poziom to wynik najwyższy od połowy 2001 roku. Za wzrost w dużej mierze odpowiada zwyżka cen żywności - pisze wyborcza.biz, powołując się na dane GUS.

Jak przypomina wyborcza.biz, większość analityków spodziewała się, że w maju wskaźnik cen wyniesie 4,5 proc. Ewentualnie wzrośnie do 4,6 proc. - Nawet w 2008 roku, gdy nasza gospodarka była rozpędzona, a płace rosły w dwucyfrowym tempie, nie przekroczyła 4,8 proc. - czutamy na portalu.

Najszybciej kolejny miesiąc z rzędu rosły ceny żywności (o 9,4 proc. w porównaniu z majem 2010 roku) i paliw (11,9 proc.). Żywność odpowiada 0,3 pkt. proc. wzrostu inflacji - podał GUS. Po raz pierwszy nie zobaczyliśmy też rocznego spadku cen ubrań i obuwia - ceny tych towarów zwiększyły się o 0,9 proc.

Zdaniem Wojciecha Matysiaka, analityka Banku Pekao SA, są to bardzo zaskakujące dane, nawet najbardziej pesymistyczne prognozy nie wskazywały na tak wysoki wskaźnik. Odpowiedzialne za nie są przede wszystkim ceny żywności. Ocenia on, że w koszyku pojawiły się świeże owoce i warzywa, które mają większe znaczenie w tym miesiącu, stąd trudności analityków z oszacowaniem wartości inflacji.

Cezary Chrapek, ekonomista CityHandlowego zapowiada, że firmy mogą przełożyć rosnące koszty na konsumentów, tym bardziej, że popyt konsumencki utrzymuje się na wysokim poziomie. Jego zdaniem, inflacja nie spadnie poniżej czterech procent do końca roku.

Te dane to szok nie tylko dla analityków, którzy pomylili się w swoich prognozach, ale zapewne i dla Rady Polityki Pieniężnej. Po tym jak w ubiegłym tygodniu po raz czwarty podniosła ona stopy procentowe zapowiedziała, że poczeka teraz na efekty swoich działań. Co teraz ze stopami i cenami - zastanawia się wyborcza.biz.

(Źródło:wyborcza.biz).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij