Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Opady gradu oraz deszcze mogą wpłynąć negatywnie na tegoroczne zbiory malin w Serbii
Jak podał Foodnews (nr 26/2011) uprawy serbskich owoców, w szczególności malin, zostały dotknięte przez gradobicie oraz ulewne deszcze. Według niektórych ekspertów w głównym regionie upraw malin w Serbii uszkodzonych zostało 7 tys. ha upraw. W związku z tym przychody producentów mogą być w tym regionie aż o połowę niższe. Z innych opinii wynika, że straty w uprawach wszystkich owoców w kraju (głównie malin) mogą wynieść około 40 mln euro - podają analitycy Banku BGŻ SA.

Różne są natomiast zdania co do ostatecznych zbiorów malin w tym kraju, które skończą się prawdopodobnie 15-20 lipca. Prognozy Serbskiego Ministerstwa Rolnictwa i Handlu mówią, że w 2011 roku łączna produkcja malin ma wynieść 85 tys. ton, czyli o około 1 tys. t mniej w porównaniu do roku poprzedniego. Według innych źródeł zbiory mogą ukształtować się na poziomie 90 tys. t, a najbardziej pesymistyczne scenariusze mówią o zbiorach na poziomie 60-70 tys. t.

Serbia jest największym dostawcą mrożonych malin na rynek europejski. W 2010 roku wyeksportowała łącznie 88 tys. mrożonych malin (GTIS), podczas gdy Polska i Chile odpowiednio 48 i 46 tys. t. Głównymi odbiorcami serbskich mrożonek są Niemcy oraz Francja.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij