Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Korekta w górę prognoz zbiorów zbóż w UE
W lipcowym raporcie Strategie Grains (SG) prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2011/2012 we Wspólnocie zostały podwyższone wobec ostatniego raportu o 6,6 mln t do 282,3 mln t. Korekta ta wynikała przede wszystkim z poprawy warunków pogodowych m.in. we Francji i w Niemczech (deszcze).

Najgłębsza korekta dotyczy wolumenu produkcji pszenicy, gdzie prognozy podwyższono o blisko 5 mln t do 130,2 mln t, co oznacza wzrost w porównaniu z sezonem 2010/2012 o 3 mln ton.

 

Autorzy Strategie Grains skorygowali także w górę przewidywania w zakresie zbiorów kukurydzy. Według najnowszej prognozy produkcja tego zboża w sezonie 2011/2012 wzrośnie w porównaniu z sezonem 2010/2011 o ponad  5 mln t do 60,2 mln ton.

 

Szacunki zbiorów jęczmienia w krajach UE zostały skorygowane w lipcowym raporcie do poziomu 52,9 mln t, co oznacza  spadek w skali roku o 0,3 mln ton.

 

We wcześniejszych raportach analitycy SG przewidywali, że w najlepszym razie unijne zbiory zbóż ogółem w sezonie 2011/2012 będą zbliżone  do tych z sezonu 2010/2011. Prognozy z lipca wskazują jednak, że ostatecznie mogą być one wyższe od tych z sezonu 2010/2011, gdy wyniosły 275,3 mln t.

 

 

Wzrost notowań cen zbóż na giełdach światowych

 

Notowania cen pszenicy na giełdzie Matif w  ostatni piątek (15.07) osiągnęły poziom  197 EUR/t w kontrakcie najbliższym (sierpień 2011), co w relacji tygodniowej oznacza wzrost o blisko 1%. Większe zwyżki w ujęciu procentowym odnotowano w przypadku kontraktu listopadowego (o 2,7% t/t, do 200 EUR/t). Sparks zaznacza, że większe od spodziewanych zbiory pszenicy w UE-27, postępujące zbiory ziarna w krajach położonych na Półkuli Północnej oraz dostępność relatywnie taniego rosyjskiego ziarna na rynku światowym powinny wpływać na spadki notowań cen zbóż w krótkim okresie. W dłuższym okresie, istotne znaczenie dla kształtowania się cen ziarna na rynku światowym będzie miała wielkość zbiorów pszenicy w Argentynie i Australii.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij