Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sawicki: Czekamy na potwierdzenie ws. eksportu naszych warzyw do Rosji
Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział we wtorek PAP, że wciąż czeka na potwierdzenie doniesień, iż od środy Rosja zezwoliła na import warzyw z Polski.

"Jesteście szybsi niż minister, ja jeszcze nie mam oficjalnego potwierdzenia, czekam na nie" - przyznał Sawicki w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli.

Zapewnił, że gdy informacja się potwierdzi, zostanie wydany oficjalny komunikat.

Także wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk powiedział PAP, że Polska wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia informacji o tym, że Rosja zezwoliła na import naszych warzyw - jak twierdzi szef federalnej służby ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor) Giennadij Oniszczenko.

"Wczoraj podpisano zezwolenie dla Polski na wwóz warzyw od 20 (lipca-PAP), to znaczy od jutra" - powiedział Oniszczenko we wtorek agencji Interfax.

Rosja wprowadziła embargo na import świeżych warzyw z krajów UE na początku czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Podczas czerwcowego szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie Kreml zgodził się odblokować import warzyw z Unii.

W 2010 r. Polska wyeksportowała na rosyjski rynek świeże i mrożone warzywa (bez ziemniaków) o wartości 114,3 mln euro, w 2009 r. za 72,5 mln euro. Wartość eksportu tych produktów w latach 2008-2010 stanowiła 17 proc. polskiego eksportu tej grupy żywności. W pierwszych czterech miesiącach tego roku trafiły już do Rosji warzywa o wartości ponad 58 mln euro.

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij