Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kraje UE przeciwko głównym założeniom reformy polityki rybołówstwa UE
Większość krajów UE nie popiera głównych założeń przyjętego przez KE pakietu reform Wspólnej Polityki Rybołówstwa. We wtorek o reformie tej polityki rozmawiali ministrowie rolnictwa UE pod przewodnictwem Marka Sawickiego, kolejna debata w październiku.

To na Polskę jako kraj sprawujący tymczasową prezydencję UE przypada rozpoczęcie negocjacji nad zaproponowanym w połowie lipca przez Komisję Europejską pakiecie propozycji prawnych reformujących Wspólną politykę rybołówstwa UE. Negocjacje nad pakietem zapowiadają się jednak długie. Pomimo zgody co do konieczności reformy państwa członkowskie nie zgadzają się z najbardziej śmiałymi propozycjami KE.

Krajom UE nie podobają się w m.in. proponowane przez KE wprowadzenie od 2016 roku całkowitego zakazu odrzutów, czyli wyrzucania do morza przypadkowo złowionych ryb. KE proponowała w lipcu, aby złowione przypadkowo ryby były zabierane na ląd i wliczane do ogólnych kwot połowowych. "Trzeba położyć kres marnotrawstwu. Odrzuty mogą stanowić aż 60 proc. połowów na niektórych łowiskach" - argumentowała unijna komisarz ds. rybołówstwa Maria Damanaki, przedstawiając 13 lipca pakiet reform.

"Nikt się nie chce godzić na marnotrawstwo, ale cel zerowy w 2016 jest nie do zrealizowania" - zauważył podczas debaty w Brukseli minister rolnictwa Francji Bruno Lemaire. Jak zauważył, lepsza "selektywność połowów" byłaby strategią bardziej wskazaną niż "nierealistyczny cel zerowych odrzutów w 2016".

Zakaz odrzutów staje się szczególnie problematyczny w przypadku tzw. połowów mieszanych - tłumaczył PAP jeden z unijnych dyplomatów. "W momencie, w którym zbliżamy się do końca kwoty połowowej dorsza i łowiąc inne ryby złapiemy w sieci dorsza, zmniejszy to automatycznie kwotę" - powiedział. Na Bałtyku zakaz odrzutów dotyczyłby jedynie śledzia i dorsza, gatunków objętych już kwotami połowowymi.

Polska jest w grupie państw, które podobnie jak Francja, Wielka Brytania lub Rumunia, nie mówią otwarcie nie, ale wolałyby, aby zakaz był wprowadzony stopniowo."Z sympatią odnosimy sie do zaangażowania z walką z odrzutami, jednak jego wprowadzenie jest bardzo skomplikowane" - ocenił w czasie debaty ministrów Kazimierz Plocke, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa.

Całkowity zakaz odrzutów popierają jednoznacznie jedynie państwa skandynawskie: Szwecja, Dania i Finlandia. Niemcy nie miałyby nic przeciwko niemu, pod warunkiem że byłby on dostosowany do poszczególnych gatunków ryb - wynika z informacji, do których dotarła PAP.

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij