Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
POLSKA – DUŻY DEFICYT W HANDLU CUKREM W PIERWSZEJ POŁOWIE 2011 R.
Pierwsze półrocze 2011 roku przyniosło diametralną zmianę w polskim handlu zagranicznym
cukrem. Po bardzo dobrych wynikach w 2010 r. nastąpiło odwrócenie korzystnego bilansu i
pierwsze sześć miesięcy 2011 r. zamknęło się deficytem w wysokości 89,6 tys. ton i 38,2 mln EUR. Eksport zmniejszył się wówczas ilościowo o 58% do 94,7 tys. ton, a wartościowo o 42% do 62,5 mln EUR wobec wyników z pierwszego półrocza 2010 r.


Jednocześnie import gwałtownie wzrósł i do Polski trafiło 184,2 tys. ton cukru – ponad dwuipółkrotnie więcej niż w okresie styczeń-czerwiec 2010 r., kiedy sprowadzono 64,7 tys. ton – o wartości 100,7 mln EUR (plus 230%!). Wyższa dynamika spadku ilości niż wartości eksportu, a w przypadku importu wyższa dynamika wzrostu wartości niż ilości, to skutek rekordowo wysokich cen cukru w pierwszej połowie 2011 r.

Powodem wystąpienia deficytu w handlu zagranicznym polskim cukrem w pierwszym półroczu 2011 r. jest niska produkcja cukru w 2010 roku, która wyniosła zaledwie 1,43 mln ton i nieznacznie przekroczyła kwotę produkcyjną (o około 30 tys. ton). W 2009 r. produkcja przekroczyła 1,6 mln ton i do zbycia w 2010 r. były nadwyżki rzędu 200 tys. ton. Wysokość eksportu w pierwszej połowie 2011 r. i tak jest stosunkowo wysoka, zwłaszcza w kontekście niewielkiej nadwyżki produkcyjnej i niedoborów cukru na rynku krajowym, które skutkują wysokimi cenami. Wolumen eksportu pokazuje, że przedmiotem wywozu ponownie był cukier kwotowy. Automatycznie mniejsza była więc jego podaż na rodzimym rynku. Stąd też obserwowane zwłaszcza na przełomie 1 i 2 kwartału rekordowo wysokie ceny w Polsce. Natomiast niedobory cukru na rynku unijnym i światowym sprawiały, że ceny eksportu były atrakcyjne i zachęcały do intensyfikacji wywozu. Należy oczekiwać, że tendencje obserwowane w pierwszej połowie 2011 r. będą kontynuowane także w drugiej, a cały rok zamknie się rekordowo wysokim deficytem.

 

 

(Źródło: FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij