Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kluczowi dostawcy zbóż zwiększą eksport
W sezonie 2011/2012 kraje z rejonu Morza Czarnego, czyli Rosja, Ukraina i Kazachstan znacznie zwiększą eksport zbóż. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) we wrześniowej prognozie oceniła wysokość eksportu z tych trzech krajów łącznie na 47 mln ton, jest to znacząco więcej w porównaniu do 22,4 mln ton sezon wcześniej - informuje FAMMU/FAPA.

Jednak, jak ocenia FAMMU/FAPA, potencjał eksportowy tej trójki krajów może być znacznie większy niż 47 mln ton prognozowane przez IGC.

- Kazachstan spodziewa się rekordowych zbiorów - a eksport zbóż prognozowany jest nawet na 10 mln ton. Ukraina odnotuje bardzo wysoki poziom produkcji sięgający nawet 52-53 mln ton (według najbardziej optymistycznych prognoz), posiada też znaczne zapasy z poprzedniego sezonu, w których sprzedaż na rynki zagraniczne ograniczana była poprzez system kwot. Prognozuje się, że wywóz może zamknąć się w przedziale od 20 do 25 mln ton - czytamy w raporcie.

Podobnie Rosja spodziewa się dobrych zbiorów, a po długiej nieobecności na rynku od początku sezonu kraj intensywnie eksportuje po cenach niższych od konkurencji. Rosja również ma potencjał eksportowy oceniany na ponad 20 mln ton. Łącznie więc „trójka" dostawców z rejonu Morza Czarnego będzie w stanie zaoferować między 50 a 60 mln ton zbóż - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

 

(Źródło: FAMMU/FAPPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij