Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spadają ceny pszenicy na giełdach w Chicago i Kansas City
W minionym tygodniu, notowania cen pszenicy na giełdach w Chicago i Kansas City w dalszym ciągu pozostawały pod wpływem tendencji spadkowej - podaje Izba Zbożowo-Paszowa.

Obawy o stan finansów Grecji w świetle zbyt małych oszczędności poczynionych przez grecki rząd zaniepokoiły wielu inwestorów giełdowych. Ponadto, prognozy wystąpienia potrzebnych opadów deszczu w suchych regionach uprawy pszenicy ozimej na południu USA wywołały dalsze spadki notowań cen pszenicy ozimej za oceanem.

W piątek 7/10, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2011 spadła o 0,3 proc. w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 223,18 USD/t, a w kontrakcie marcowym 2012 o 0,4 proc. do 236,64 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie grudniowym 2011 spadła o 2,8 proc. do 251,47 USD/t, a w kontrakcie marcowym 2012 o 2,5 proc. do 257,35 USD/t. Drugi tydzień z rzędu wzrosły notowania cen pszenicy jarej DNS na giełdzie w Minneapolis, co było wynikiem korekty jej areału i zbiorów w USA dokonanej przez USDA.

W analizowanym tygodniu, ceny pszenicy na giełdzie MATIF także osłabły, głównie w wyniku dalszej korekty cen pszenicy na rynku amerykańskim oraz ciągłych obaw o kondycję finansów Grecji. W piątek 7/09, cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (listopad 2011) wyniosła 183,50 EUR/t i nie zmieniła się w stosunku do ceny sprzed tygodnia, a w kontrakcie styczniowym 2012 spadła o 181,25 EUR/t (spadek o 1,2 proc.).

Na przestrzeni analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago również osłabły, w wyniku postępujących zbiorów soi w USA i notowanego spadku cen ropy naftowej. W miniony piątek 30/09, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (listopad 2011) wyniosła 425,56 USD/t i była o 1,8 proc. niższa niż przed tygodniem. Cena soi z terminem realizacji w styczniu 2012 roku spadła o 1,6 proc. i wyniosła 429,90 USD/t.

W analizowanym tygodniu, śladowe wzrosty cen wystąpiły w odniesieniu do notowań cen rzepaku na giełdzie MATIF. W piątek 7/09, cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (listopad 2011) na giełdzie MATIF wyniosła 427,50 EUR/t i była o 0,2 proc. wyższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia, a w kontrakcie lutowym 2012 - 412,50 EUR/t (wzrost o 0,3 proc.). Wydaje się, iż na obecną chwilę unijni przetwórcy rzepaku są dosyć dobrze pokryci w surowiec i w świetle niepewnej sytuacji makroekonomicznej wyraźne zwyżki notowań cen rzepaku w ostatnich tygodniach bieżącego roku raczej nie wystąpią.

 

(Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij