Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Napięty bilans rzepaku i utrzymujący się słaby złoty sprzyjają wysokim cenom skupu rzepaku.
Rosną ceny skupu rzepaku w kraju. Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w okresie 17-23 października br. średnia cena zakupu nasion rzepaku netto w zakładach tłuszczowych wyniosła 2014 PLN/t (cena wyliczona jako średnia cena surowca zakupionego w ramach zawartych kontraktów i poza nimi o wilgotności do 9%). W odniesieniu do analogicznego okresu w ub.r. ceny skupu rzepaku są obecnie o blisko 50% wyższe.

Również  produkty będące wynikiem przerobu rzepaku są droższe niż przed rokiem. Skala podwyżek w ujęciu procentowym jest jednak niższa niż w przypadku rzepaku. Według danych Ministerstwa Rolnictwa publikowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej, średnia cena sprzedaży netto oleju rzepakowego rafinowanego w okresie 17-23 października br. wyniosła 4391 PLN/t. Tym samym była o wyższa o prawie 30% w relacji rocznej.

 

Średnie ceny sprzedaży netto śruty rzepakowej w analizowanym okresie wyniosły 682 PLN/t (wzrost o 10% r/r), natomiast makucha rzepakowego 861 PLN/t (wzrost o 8% r/r).

 

Utrzymaniu wysokich cen oleistych i produktów będących wynikiem ich przerobu sprzyjają m.in. słaby złoty i uwarunkowania popytowo-podażowe.  Przypomnijmy, że według ostatnich szacunków DG AGRI, tegoroczne zbiory rzepaku w UE wyniosły ok. 19 mln t, co oznacza spadek w stosunku do roku ubiegłego o 7%. W bieżącym sezonie 2011/2012, mimo prognozowanego wzrostu importu, przerób rzepaku we Wspólnocie, która jest największym światowym producentem i konsumentem tego surowca, obniży się. Zapasy na koniec sezonu będą niższe niż w sezonie poprzednim. Napięty bilans rzepaku będzie czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu jego wysokich cen.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij