Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny zbóż pozostaną pod wpływem informacji o stanie unijnej gospodarki
Ceny zbóż w kontraktach terminowych na giełdach towarowych w UE będą w najbliższym czasie pod wpływem informacji o stanie unijnej gospodarki, przed którą okres spowolnienia, a być może nawet recesji - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Jak przypomina, FAMMU/FAPA, według ostatnich szacunków KE, w 2011 r. PKB strefy euro wyniesie 1,5 proc., a w 2012 r. obniży się do 0,5 proc.

- Spotyka się jednak opinie ekonomistów, że pierwsze półrocze może przynieść Unii nawet wejście w nieznaczną recesję. Powinno to działać zniżkowo na notowania giełdowe zbóż, tak jak mieliśmy to okazję obserwować w bieżącym tygodniu - czytamy w najnowszym raporcie FAMMU/FAPA.

Przez ostatni tydzień pszenica w kontrakcie listopadowym potaniała na Matif ze 194 EUR/tonę do 187 EUR/tonę. Podobnie spadki odnotowano również w przypadku najbliższego kontraktu na kukurydzę - ze 189 EUR/tonę do 185,5 EUR/tonę.

W tym tygodniu unijne giełdy, w tym również towarowe zareagowały na coraz silniej dochodzące do głosu problemy Włoch. Włoska gospodarka, plasująca się na trzecim miejscu w Unii, to znacznie większy kłopot niż trudności Grecji.

 

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij