Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prezydent IZP: Na rynku zbóż cały czas utrzymuje się niepewna sytuacja co do cen
W tygodniu międzyświątecznym na rynku zbóż dochodzi do niewielu transakcji - podaż pszenicy jest niewielka, przedsiębiorstwa robią ostrożne zakupy. Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wynosi 800 zł - ocenia Adam Tański, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

W okresie międzyświątecznym ruch jest niewielki, obserwujemy raczej ostrożne zakupy, przedsiębiorstwa nie gromadzą większych zapasów niż na miesiąc produkcji. Podaż pszenicy konsumpcyjnej też nie jest duża. Panuje bezruch charakterystyczny dla okresu po świętach i przed nowym rokiem - mówi Adam Tański w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Jego zdaniem cały czas utrzymuje się niepewna sytuacja co do cen.

- Widzimy tendencje zwyżkowe, są to echa zwyżek cen pszenicy na giełdzie w Chicago. Nie wiadomo, czy jest to przejściowa tendencja, bo wcześniej zapowiadało się na obniżkę cen. Prawdopodobnie jest to skutek informacji o suszy w Argentynie i Brazylii, która podobno wyrządziła szkody w uprawie kukurydzy - mówi Adam Tański.

Jak ocenia, obecnie ceny pszenicy konsumpcyjnej wynoszą średnio około 800 zł za tonę. Najniższe ceny można spotkać południowym - zachodzie, najwyższe na północy kraju. - Ceny wahają się w przedziale od 780 do 850 zł za tonę - informuje prezes IZP.

W tym tygodniu rosły ceny zbóż na giełdach towarowych. Najwięcej zyskała pszenica na giełdzie w Chicago - aż 3,7 proc. Najmniej wzrosła pszenica w Paryżu - 1,0 proc. Kukurydza na Matif i CBOT podrożała odpowiednio o 1,8 i 2,2 proc. Cena rzepaku wzrosła o 0,9 proc.

Mniej więcej od połowy grudnia trwają wzrosty wymienionych towarów. Sukcesywnie poszczególne surowce przełamywały najbliższe poziomy oporów przechodząc w trend wzrostowy. Jako ostatnia, we wtorek dokonała tego pszenica w Chicago.

 

(Źródło: www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij