Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W marcu ceny OMP z UE średnio o 12,7 proc. niższe niż przed rokiem
Nadprodukcja i obfite zapasy przetworów mlecznych wywierają presję na unijny rynek mleczarski. W połączeniu ze słabym popytem i burzliwymi zmianami w kursach walut przełożyło się to na spadkowy trend cen produktów mleczarskich, w tym mleka w proszku - informuje FAMMU/FAPA.

W połowie kwietnia ceny OMP kształtowały się na poziomie ok. 22 proc. powyżej progu interwencyjnego, osiągając jednak pułap o ok. 13,6% niższy niż ceny światowe i OMP ze Wspólnoty nadal jest bardzo konkurencyjne na rynku globalnym, choć ceny na rynku jednego z głównych konkurentów UE - USA zbliżyły się do podobnego poziomu.

Wygląda na to, że wysoki eksport tego proszku poza UE nie zapewnia już równowagi na rynku przy znacznym wzroście produkcji (warto dodać, że pomimo obserwowanej od stycznia aprecjacji euro w stosunku do dolara amerykańskiego, po 2 miesiącach bieżącego roku eksport OMP poza UE był o niemal 22,2% większy niż w podobnym okresie 2010 roku i osiągnął poziom 89,1 tys. ton, a produkcja w tym okresie wzrosła o 5,6%). W połowie kwietnia bieżącego roku średnia ważona cena OMP w UE spadła do poziomu 2,07 EUR/kg i była o 13,12% niższa niż w tym samym okresie kwietnia 2011 r.

Ceny OMP na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy spadły jeszcze bardziej dynamicznie do poziomu 1,97 EUR/kg (16,2% zniżka w skali roku; w ciągu miesiąca w kraju tym ceny OMP spadły o 4,37%). Notowane spadki cen polskiego OMP były podobne i w połowie bieżącego miesiąca ceny te utrzymywały się na poziomie 2,02 EUR, czyli ok. 15,5% niższym niż przed rokiem (w skali miesięcznej odnotowano 7,8% zniżkę) i były niższe o 2,45% od średniej dla całej UE, w związku z czym polskie OMP znów staje się względnie konkurencyjne. W ujęciu PLN w skali miesięcznej odnotowano natomiast zniknę rzędu 6,5% z 9,04 do 8,46 PLN/ kg.

W kwietniu na rynkach UE podobnie zachowywały się ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP), także tu w drugiej połowie bieżącego miesiąca odnotowano zniżkę cen w skali miesięcznej, jednak była ona mniej dynamiczna niż w przypadku proszku odtłuszczonego i wyniosła -3,17% (do 2,68 EUR/kg). Ceny te pozostają na niższym o 13,73% pułapie niż w analogicznym okresie 2011 r.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij